Site İçi Arama

ekonomi

Thor’un Çekici Bor’dan mı Yapıldı?

Thor’un Çekicinin Hangi Elementlerden Oluşmuş Olabileceğine Dair Bir Çok Bilimsel Tahmin Yürütülmüştür.

Thor, İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrılardan biridir. Gücü babası Odin tarafından teslim edilmiş sihirli iki nesneye dayanmaktadır. Bu nesnelerden öne çıkanı Mjölnir'dir. Mjölnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir çekiçtir. 

Çekiç, Thor'un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir. Ayrıca bir bumerang gibi, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner. Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder, yağmurları onunla yağdırır. 

Onun güçlü olmasını sağlayan bir diğer sihirli nesne de altın Megingjord adlı kemerdir. Bu kemer Thor'un gücünü 2 kat arttırır.

Thor’un Çekicinin Hangi Elementlerden Oluşmuş Olabileceğine Dair Bir Çok Bilimsel Tahmin Yürütülmüştür.

Bir astrofizikçi süper kahraman Thor'un Çekicinin (diğer adıyla Mjolnir) "300 milyar fil sürüsü kadar ağırlığa sahip olduğunu" söyledi. 

Astrofizikçinin mantığı Mjolnir'in "nötron yıldızı maddesinden oluştuğu" fikrine dayanıyordu.

Sıkı bir çizgi roman tutkunu bir malzeme bilimi profesörü çekicin, Thor'un memleketi Asgard'dan gelen kurgusal bir metal olan 'Uru'dan yapıldığını iddia etti.

Thor çizgi romanlarını yayınlayan Marvel, Mjolnir'in Uru'dan yapıldığını, 300 milyar fare sürüsünden hafif, 300 milyar fil sürüsünden çok daha hafif olduğunu bildirdi. Bu bildirim bir takım bilimsel teorilerin ortaya atılmasına ve tartışılmasına yol açtı.

Malzeme bilimciler, Marvel'ın Thor serisini incelediler ve Mjolnir'in yoğunluğunun tahminen santimetreküp (cc) başına yaklaşık 2,13 gram (g) olduğunu belittiler. Bu, onu 2,71 g/cc yoğunluğa sahip alüminyumdan bile daha hafif hale getiriyor. Peki bu kadar hafif ve güçlü bir çekiç neden yapılmış olabilirdi?

Thor'un Çekici O Kadar Ağır Değil, Ama Çok Çok Güçlü

Bilim insanlarının bir teorisi vardı; belki de Uru, bir tür metalik hidrojendir. Metalik hidrojenin yoğunluğuna ilişkin bazı tahminler bu aralığa giriyor; oluşması için aşırı koşullar gerekiyor ve çok büyük bir enerji kaynağı olabilir. Jüpiter gibi gezegenlerin ve sonuçta yıldız olan güneşlerin çekirdeğinde mevcut olduğu düşünülüyor.

Bilim insanları, Thor'un çekici Mjolnir’in ağırlığını hesaplarken astrofizik ve malzeme bilimlerine dikkat çekmeyi başarmışlardı. Mjolnir ve fizik hakkında daha fazla tartışma için Scientific American momentum ve Thor'un nasıl uçabileceği hakkında bilimsel bir tartışma başlattı.

Thor’un maceralarında Moon Knight (Ay Şövalyesi), çekicin Uru metalinin sadece başka bir ay taşı olduğunu ortaya çıkararak Mjolnir'in kontrolünü bile ele geçirdi. Yani Moon Knight çekici fiziksel olarak kullanamasa da, ona kendi iradesine uymasını emredebiliyordu. Thor'un çekici ay taşından yapılmıştı. Thor efsanesini seven ve takip eden malzeme bilimciler de Ay Şövalyesinin tezini destekliyorlardı. Artık yaygın kanaat Thor’un çekicinin ay taşından yapıldığıydı. 

Bu kadar hafif bir çekicin bu kadar güçlü olabilmesi, yapılmış olduğu Uru’nun ve Ay Taşı’nın bileşiğinin sihirli bir element ile takviye edilmiş olabileceği ihtimalini çok yükseltiyordu. Thor’un babası Odin’in malzeme bilimine hakimiyeti, çekici meydana getiren metalin bileşiğinin içinde onun aşırı ısılara dayanabilmesi, elektriği iletebilmesi, hatta kontrol edebilmesi, diğer metalleri parçalayabilecek kadar sağlam olması ama bir o kadar da düşük özgül ağırlığa sahip olması, “Son 3000 yılda keşfedilen en değerli malzemeyi” yani Bor’u adresliyordu. 

Çünkü, Dünya gezegeninde, en sert metal olan çeliği daha da sert ve mukavemetli yapabilen tek element Bor’du. Çeliğe Bor’un eklenmesi, elde edilen alaşımın sertliğini (hardness) büyük ölçüde artırıyordu. Çözünür Bor, Dünya gezegenindeki çeliklerde tane sınırları boyunca düzenlenir, bu, difüzyon yoluyla γ-α dönüşümlerini (östenitten ferrite dönüşüm) engeller ve bu nedenle ~%0,0003 ila %0,003 B optimum aralığıyla sertleşebilirliği artırır. Bor; malzeme içerisinde perlit ve ferrit yapıların oluşmasını engelleyerek sertlik ve dayanımın artmasına neden olur.

Az miktarda Bor bile çeliğin sertleşebilirliğini önemli ölçüde artırabilir; %0,0015 ila %0,0030 civarındaki konsantrasyonlar pik miktarı olarak kabul edilir, ancak sertleştirme tekniğine bağlı olarak değişebilir. Mjolnir’i yapan cüce ustalar kendilerine özgü bir teknik kullanmış olabilirler.

Thor hayranı bilim insanları Ay Taşı’nın yapısını da biliyorlardı ve kâinatın bu galaksisinde yapılmış böylesine özelliklere sahip bir çekicin malzeme bileşeninin içinde Bor elementinin olması gerektiğini savunuyorlardı.

Thor efsanesinin sıkı takipçisi bilim insanları hemfikirdi; “Thor’un Çekici Bor’dan yapılmıştı.”

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 30.11.2023
  • Süre : 3 dk
  • 2307 kez okundu

Google Ads