Site İçi Arama

kultur-sanat

Abuja’yı Gördünüz mü?

Ülkenin daha önceki başkenti Lagos iken, yeni bir yerleşim planı ile hazırlanan Abuja kenti 1990’lı yıllardan itibaren başkent ünvanını Lagos’dan devralmıştır.

Eski Başkent Lagos, Yeni Başkent Abuja:

Bu hafta sizlere Nijerya’nın son yıllarda başkentliğini yapan Abuja kentini tanıtmaya çalışacağım. Nijerya, dünyanın nüfus bakımından hatırı sayılır seviyelerinde yer almaktadır. Ülkenin daha önceki başkenti Lagos iken, yeni bir yerleşim planı ile hazırlanan Abuja kenti 1990’lı yıllardan itibaren başkent ünvanını Lagos’dan devralmıştır. Bu nedenle başta kamu binaları olmak üzere tüm yapılaşma planlı bir şekilde gerçekleştirildiği için normal Afrika şehirlerinden son derece farklı olan görünümü ve özellikleri gezdiğinizde sizlerin de dikkatini mutlaka çekecektir.

Abuja, stratejik bir konumda inşa edilmiş bir şehir:

Denize kıyısı olmayan ve ülkenin orta bölümlerinde sayılabilecek coğrafi bir bölgede bulunan Abuja kenti tek pistli orta ölçekte bir havalimanına sahiptir. Fakat terminal içi ve dışı son derece modern özelliklerde tesis edilmiş ve kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Halihazırda COVID tedbirleri nedeniyle ilk önce sizleri sağlık görevlileri karşılayacak ve daha sonra pasaport işlemleri için çok uzun olmayan kuyruklarda yerinizi alarak işlemlerinizi kısa sürede bitirebileceksiniz. Bavulların alınmasını takiben tüm yolcular x-ray cihazı ile gümrükten geçtikten sonra kendinizi terminal dışında yönlendirme levhaları ile kalış yapacağınız yer için transfer alanında bulacaksınız.

Konaklama:

Şehir içerisinde çok sayıda lüks ve yıldız sayılarına uygun fiyatlı birçok otel bulunmaktadır. Buralara gelmeden kalacağınız yere transfer seçeneğini çözerek gelmeniz, yaşayabileceğiniz güvenlik sorunlarını baştan çözebilecektir. Maalesef buraları son derece güvensiz bölgelerdir. Şehir içerisinde hırsızlık, gasp ve yaralama son derece olağan olarak değerlendirilmektedir. Güvenlik tedbirleri olmadan gezme çabalarınız nahoş hadiseler ile sonlanabilir. Bizler görevli olarak geldiğimizde bile özel minibüslerde perdeler kapalı, silahlı muhafızlar eşliğinde kalacağımız otellere transfer edilmeye devam etmekteyiz. Bu nedenle şehir içerisinde özellikle elinde silahlı insanlar arabaların etrafında görürseniz bilin ki bunlar korumalardır. Çünkü burada yabancılar genellikle bu amaçla ya önceden anlaşma sağladıkları ya da bulundukları otellerin güvenlik şirketlerinden bu tür hizmet alabilmektedirler. Bu yüzden otelinize geldiğinizde bagajlarınız ile birlikte tekrar x-ray güvenliğinden geçerken, silahların bırakılma yerleri ve diğer yasak uyarılarını hemen fark edeceksiniz.

 

İnsan Yapısı ve Özellikleri:

Ülkenin insanları son derece iri yapılı bir o kadar da agresif özelliklere sahiptir. Hemen hemen herkesin İngilizce, Fransızca bildiği bir ortamda çoğu kez insanların birbirleri ile yerel dillerinde tartıştığına şahit olabilirsiniz. Sebebi herhangi bir şey olabilir ama sıklıkla bununla karşılaşabilirsiniz. Trafiğin sağdan işlediği bir yer olmakla birlikte, araç kiralama ve taksi yerine güvenlikli otel transferlerinin tercih edilmesi bu şehir için daha emniyetli bir tercih olacaktır. Bu kadar olumsuzlukla başlayınca insanlar buraya neden gelmek ister diye düşünebilirsiniz. Çoğu yabancı buraya biraz da başkent olması ve kamu binaları ile yetkililerin burada ikamet etmesi nedeniyle iş ila ticaret için gelmektedir. Kaldığınız otelin lobi ve yeme alanlarında bu amaçla görüşmelerde bulunan birçok insana rastladığınızda kastettiğim olguyu daha rahat gözlemleyebileceksiniz.

 

Aso Kayası: Şehrin Sembolü

Şehir planlı bir şekilde yapılandırılırken Aso Kayası (Granit büyük bir tepe şeklinde kaya) merkez alınmış ve sembol haline getirilerek kamu binalarından başlamak üzere şehir bunun etrafına inşa edilmiştir. Sembol haline getirilen bu kayanın herhangi bir özelliği olmayıp, sadece yaklaşık 5 saat çıkışının sürdüğü bildirilen zirvesinden Abuja manzarasının seyredildiği dile getirilmektedir. Bunun haricinde şehir içerisinde gezmeye değer diğer yapılar ise Abuja Ulusal Camisi ve Ulusal Hristiyan Merkezinden bahsedilebilir. Bunların haricinde şehir merkezinde bulunan Jabi Göl ve Alışverişi tercih edilen mekanlardandır. Gölde tekne gezileri yapabilir, etrafını gezebilir, Alışveriş Merkezinden faydalanabilirsiniz. Yalnız unutmadan sizlere belirteyim, yerel ürünler başta olmak üzere fiyatlar son derece yüksek gelebilir. Kolanın 6, biranın 10 pizzanın yaklaşık 15 dolar civarında olduğunu örnek verecek olursam sanırım sizlerde az çok fikir uyandırabilmişimdir. 

Sosyal Hayat ve Eğlence Mekanları:

Şehir içerisinde birçok restoran ve kafe mevcut olup, çok ucuz olmayan fiyatlar ile hizmet vermektedir. Dünyanın birçok mutfağına yönelik imkanlardan ağırlıklı olarak Çin ve Avrupa seçeneklerini daha çok göreceksiniz. Yerel yemeklerin çok ağır yağ içermesi nedeniyle tercih edilmesinin biraz zor olduğunu hatırlatmak isterim. Restoranlarda bile hijyen konusu çok önemsenmemekte olup, bu konuya çeşmelerden akan sular dahil olmak üzere özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeceğinize buz koymamanızı, dişlerinizi bile şişe su ile fırçalamanızı şiddetle tavsiye ederim. Dışarıda bulunduğunuz ortamlarda gün doğumu ve gün batımı esnasında sivrisinekler tarafından ısırılmamak için gayret göstermeniz olası sıtmaya yakalanmanızı önleyecektir. 

Gece hayatı açısından çok hareketli bir şehir olduğunun belirtisini kalacağınız otellerde bile hissedebilirsiniz. Otellerin çoğunda barlar ve gece kulüpleri mevcut olup, yerli ve yabancı misafirler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Yolunuz buralara düşerse keyifli ve emniyetli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 03.07.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1318 kez okundu

Google Ads