Site İçi Arama

kultur-sanat

Chennai/Hindistan

Chennai şehri, Hindistan’ın güneydoğusunda Bengal Körfezi kıyılarında yer alan bir sahil kentidir. Kalabalık ülke nüfusunda öne çıkacak ölçüde yoğun insan topluluğuna sahip bir şehirdir. Bunu ülkeye giriş yaptığınız havalimanının uçak trafiğinden de rahatlıkla anlayabilirsiniz. 

Halihazırda ülkemizden buraya yolcu seferi yapan havayolu şirketimiz bulunmamaktadır. Ancak Hint havayolu bağlantıları ile buraya gelmek mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte buraya uçuş imkânı sunan birçok havayolu şirketi de bulunmaktadır. Şehrin uluslararası özellikteki havalimanı oldukça büyük ve geniş imkanlara sahiptir. 

 

Her zaman olduğu gibi Hint gümrük görevlileri oldukça titiz ve zaman zaman abartılı yaklaşımlarına devam etmektedirler. Daha önceki diğer Hint şehirlerine yönelik gümrük hatırlatmalarım burası içinde geçerlidir. Sizlerden istenen hususları eksiksiz ve doğru doldurmanız işlem süreniz ile doğru orantılı gerçekleşecektir. Aksi takdirde hem uzun zaman kaybetmeniz hem de uzun yolculuğunuz sonrası sinir katsayınızın yükselmesi söz konusu olabilecektir.

Havalimanı çıkışı eğer transferiniz için daha önceden planlamanız yok ise, sizler için taksi ve tuk-tuk ilk seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Tuk-tuk adı verilen yan tarafları açık motorlu araçlardan daha önce sizlere bahsettiğim için açıklama bu kez yapmayacağım. Ancak sizlere belirtmem gerekir ki kullanacağınız taksilerin çoğunda klima bulunmayabilir. Ortalama sıcaklığın 28-30 derece ve nemin %85 olduğu bu bölgede bu sorun zaman zaman sizleri zor durumda bırakabilir. Bu nedenle taksi kullanmanız durumunda bu özelliğe sahip olup olmadığını sorarak kısmen çözüm üretebilirsiniz.

 

Taksi ile bu hatırlatma sonrası diğer belirtmek istediğim husus trafik gerçeğidir. Araç ile yol alırken kendinizi büyük bir kaos içerisinde hissedebilirsiniz. Her taraftan geçen araç ve motorlara ilave olarak bitmek bilmeyen korna sesleri size oldukça garip gelecektir. Fakat burada korna bir kültür olarak trafikte yerini almıştır. 

Çoğu aracın çok değişik süslemeler ile yer aldığı yollardaki trafik sıkışıklığı buranın maalesef bir gerçeğidir. 3-5 kilometrelik yolu 35-45 dakikalık sürelerde almanız sıcak hava şartları ve klimasız ortamda rahatsız edici olabilecektir. Bu nedenle sizlere tavsiyem kalacağınız oteli şehir merkezinde seçmeniz ve buraya her geliş ve gidişte trafikten en az etkilenmeniz olacaktır. Burada trafik soldan olup, kaos ortamına yakın olması nedeniyle kiralık araç seçeneği pek önerilmemektedir. 

 

Hint mutfağının baharat yoğunluklu yemeklerinin birçoğu damak zevkinize uyum sağlayabilecek seviyededir. Fakat bazı sulu yemekler değişik gelebilir. Genelde hamur işi tarzlı yiyecekler bizden farklı olarak pirinç bazlı yapılmakta olup, son derece lezzetlidir. Acı ve baharat ile aranız pek yok ise Hint mutfağı size cazip gelmeyebilir. Otellerde sunulan kahvaltılarda bile bu tür yemekler yoğun bir şekilde denemeniz için sizlere sunulmaktadır. 

Şehirde “Marine Beach” adı verilen oldukça uzun sahil şeridi hem okyanusa girmek hem de çevresinde buluna restoran ve kafeler ile tüm gününüzü geçirmek için oldukça elverişli bir bölgedir. Ayrıca yine şehir merkezinde bulunan Arulmigu Marundheeshvar Temple mimarisi ve mistik havası ile size oldukça ilginç gelebilecektir. Bembeyaz renge sahip mimarisi ile sömürge döneminden kalma “Greater Chennai Corporation Office” anılarınızda yer alabilecek özelliklere sahiptir. 

 

Bunlara ilave olarak değişik renk ve mimariye sahip “Madras High Court” oldukça dikkatinizi çekecektir. “1001 Işık Camisi” de sizlere oldukça değişik gelebilecek yapıdadır. Buraya gece gitmeniz daha çok keyif alma imkânı verebilecektir. Fakat buraları gezerken karşılaşacağınız yoğun insan ve araç trafiği sizi oldukça yorabilecektir. Bir de buna yeterli olmayan hijyen koşulları ilave edildiğinde “INCREDIBLE INDIA” gerçeğini doyasıya yaşayabileceksiniz. Oldukça büyük olan bu şehri tam anlamıyla gezebilmeniz için 3-4 günlük bir süre yeterli olabilecektir. 

Ortalama yeme ve içme için günlük yaklaşık 30-40 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Taksi için “uber” seçeneğini rahatlıkla buralarda kullanabilirsiniz ve gideceğiniz yer için yaklaşık 10 dolarlık bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Rupi olan yerel kâğıt paraları çok eski olup zaman zaman benim gibi ileri yaşlarda iseniz rakamlarını seçmekte zorlanabilirsiniz. Para alışverişlerinde buna dikkat etmeniz sizin lehinize olacaktır. İngilizceyi herkes konuştuğu için lisan problemi burada yaşamazsınız. 

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 25.09.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1057 kez okundu

Google Ads