Site İçi Arama

kultur-sanat

Chicago-Şikago

“Windy City” olarak ünlenmiş Chicago şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin her konuda dikkat çeken şehirlerinden birisidir.

“Windy City” olarak ünlenmiş Chicago şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin her konuda dikkat çeken şehirlerinden birisidir. Özellikle kış döneminde ciddi anlamda rüzgârlı ve bir o kadar da soğuğu ile kendisini hissettirmesiyle ünlü olan bu şehrin, oldukça büyük ve kapsamlı havalimanının ismi O’Hare adını taşımaktadır. Ülkemizden bu şehre uzun yıllardır direkt uçuş imkânı bulunmakta olup, özellikle yaz dönemlerinde “work and travel” kapsamında da ciddi anlamda genç vatandaşlarımız tarafından tercih edilme özelliği mevcuttur.

Havalimanından kalacağınız otel veya diğer kolaylıklara raylı sistem dahil her türlü imkân ile ulaşma imkânınız mevcuttur. Taksi seçeneğinin kişi sayısına bağlı olarak ücretin artış göstermesi ve özellikle şehir içindeki ciddi trafik sıkışıklığı nedeniyle iyi bir seçenek olarak önerilmemektedir. Bu nedenle şehrin her bölgesine ulaşım imkânı tanıyan raylı sistem iyi bir seçenektir. Fakat buradaki raylı sistemlerde kullanılan vagonlar, kabinler ve diğer imkanlar oldukça mütevazi şartlarda olup, temizlik ve lüks anlamında beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir.

Chicago şehri göçmenler tarafından dünyanın birçok bölgesinden yoğun olarak tercih edilmiş olup, şehir içerisinde bu farklılıklara kolaylıkla rastlayabilirsiniz. Özellikle İtalyan göçmenler ilk zamanlardan beri bu şehrin oluşmasında önemli rol oynamışlardır. Bu nedenle birçok filme konu olan gangster karakterlerinin ağırlıklı olarak İtalyan kökenli olması tesadüf değildir. Gariptir bu şehirde diğer şehirlerde olduğu gibi Çin mahallesi ve bölgeleri son derece mütevazi ölçüdedir. Yerel halktan öğrenildiğine göre; zengin ve varlıklı kişilerin tercih ettiği bu şehirde ağırlıklı olarak İtalyan, İranlı ve Yunanlı göçmenlere sahip olunduğu, diğer ülkelere ait göçmenlerin daha az oranda katılım sağladığı ifade edilmektedir. Erken zamanlarda gelen ve buralara yerleşen İtalyan yer altı dünyası mensuplarının Chicago’da bu yönde çalışmalarda bulunduğu belirtilmektedir. Bu nedenle şehirde Uzakdoğu mutfağına yönelik kısıtlı sayıda restoran mevcut iken, adım başı İtalyan mutfağına yönelik kolaylıklar bulabilirsiniz.

Genellikle Amerika’da kahvaltı kültürünün kahve ve atıştırmalıklar üzerine olması nedeniyle, güne kahve eşliğinde üzerine krem peyniri sürülmüş kızartılmış açma olarak nitelendirebileceğimiz ürünler ile başlanmaktadır. “Panera” markası bu anlamda oldukça meşhur olmuş bir mekandır. Sıcak içeceğin sınırsız olduğu mekanda; kâse şeklindeki ekmek içerisinde sunulan çorbadan, değişik çeşit sandviçlere kadar geniş bir yelpazede sunulan ürünler ücretsiz wifi eşliğinde kişiler tarafından tüketilebilmektedir. Bu nedenle insanların gün boyu uzun zaman geçirdikleri bir yer olup, yaz ve kış her daim kitabını okuyan insanlardan sohbet eden gruplara kadar birçok insanın bir arada bulunduğu mekanlardandır.

Bu şehir deniz büyüklüğündeki Michigan Gölü etrafına oluşturulmuş bir hüviyete sahiptir. Buranın göl olduğunu bilmeyenler deniz zannedebilirler, çünkü göl etrafında limanlar ve hatta büyük gemiler bile görebilirsiniz. Dolayısıyla özellikle yaz döneminde göl etrafında birçok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bot gezileri, tüplü dalış ve balık turları vb. birçok etkinlik hizmet olarak sunulmaktadır. Ayrıca şehir içerisinde “Navy Pier” adıyla bilinen bölge gündüz ve gece insanlar tarafından eğlence, deniz ürünlerine yönelik restoranlar ve lunapark tarzı animasyonlar ile cazibe merkezi olarak kullanılmaktadır. Buradaki Bubba Gump restoranında çok lezzetli karides ve diğer deniz ürünlerinin lezzeti damaklarınızda unutamayacağınız tatlar bırakacaktır.

Şehir içerisinde gezerken ciddi sayıda parklara ve yeşil alanlara rastlayacak, özellikle yaz döneminde büyük keyif alacaksınız. Amerika’daki ilk gökdelenlerin yapıldığı bu şehirde, merkez bölgede çok sayıda büyük ve heybetli gökdelenler dikkatinizi çelecektir. Mimari açıdan oldukça estetik görünen bu yapıların aralarında çok sayıda yeşil alan ve parklar insanlar tarafından yürüyüş yapmadan, spora kadar birçok amaçla yoğun olarak kullanılmaktadır.

Gece hayatına yönelik olarak birçok imkânın sunulduğu bu şehrin en önemli özelliği caz müziğinin mabedi olarak anılmasıdır. Özellikle şehir merkezinde Michigan Avenue bölgesinde çok sayıda caz kulübü misafirlerini beklemektedir. Filmlerdeki sahnelerin birebir aynısına sahip bu tür caz mekanlarında akşamüstü saatinden itibaren caz müziğine doyacak şekilde yerinizi erkenden almalısınız. Çoğunun rezervasyon ile müşteri kabul ettiği buralarda yaklaşık 50 dolar gibi bir ücrete ana yemek eşliğinde bir içecek ile canlı caz müziği eşliğinde keyifli anlar geçirebilirsiniz.

 

Alışveriş yapmanıza yönelik olarak şehir merkezinde birçok alışveriş merkezine ilave olarak, daha ekonomik ve çeşitli alışveriş için şehrin dışında kurulmuş olan Outlet mekanları sizlere daha cazip imkanlar sunacaktır. Buralarda yılın her döneminde indirimler mevcut olup bizdeki gibi seçili ürünlerde ve az oranda olmayıp zaman zaman %50 ve daha fazla uygulanan indirimlere rastlayabilirsiniz. Bilinen tüm marka ürünleri bulabileceğiniz büyüklükteki alışveriş mekanlarında tüm gününüzün geçeceğinden ve ciddi anlamda para harcayacağınızdan emin olabilirsiniz. Chicago Premium ve Gurnee Mills bu mekanların en önemli ve tercih edilenlerindendir. Keyifli ve hesaplı bir gezi yaşamanızı dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 26.12.2021
  • Süre : 1 dk
  • 1454 kez okundu

Google Ads