Site İçi Arama

kultur-sanat

Grand Canyon

Dünyanın en ilginç coğrafyalarından birisine sahip olan bu kanyon, bence gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çocukken okuduğumuz çizgi romanların geçtiği mekanları canlı olarak gezerek görmek, insana ayrı bir haz veriyor.

Dünyanın en ilginç coğrafyalarından birisine sahip olan bu kanyon, bence gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çocukken okuduğumuz çizgi romanların geçtiği mekanları canlı olarak gezerek görmek, insana ayrı bir haz veriyor. Ben de bu duygular ile ailece gerçekleştirdiğim bu seyahatte inanılmaz derecede farklı duygular yaşadım, çok ilginç anlara tanıklık etme imkânı buldum.

Bu bölgeye seyahat öncesi planlama yapmak ve bu kapsamda rezervasyonlarda bulunmak, olası problemleri yaşamanızı önleyecektir. Öncelikle seyahat için yaz dönemini tercih etmeniz, birçok açıdan uygun olacaktır. Örneğin kanyon içinde kalıp, kamp yapma imkânı sadece Nisan-Eylül arası olan yaz döneminde izin verilen bir faaliyettir. Buralara gelmişken kanyon içerisinde bir gece geçirmek oldukça keyif verecek, güzel bir tecrübe yaşatacaktır. Keza yaz dönemi gerçekleşen günbatımları inanılmaz güzellikler içermektedir.

Büyük Kanyon’a genel olarak Las Vegas bölgesinden gitmeniz en uygun güzergâh olacaktır. Bizim uyguladığımız patern Los Angeles, Las Vegas, Grand Canyon, Las Vegas ve Los Angeles şeklindeydi. Her birinde de uygun miktarda konaklama yapmak rahat, keyifli ve yorgunluk yaşamadan seyahat yapmanıza olanak sağlayacaktır. Biraz önce belirttiğim gibi; planlamanızı ve rezervasyonlarınızı seyahat öncesi yapmanız durumunda hem ekonomik açıdan faydasını görecek hem de yer bulamama gibi bir problem ile karşılaşmayacaksınız. 

Las Vegas’dan bu bölgeye iki bölgeden giriş yapmak mümkündür. West Rim denen giriş alanı zaman açısından problemi olan ziyaretçilerin genelde kullandığı bölgedir. Las Vegas’dan 2.5-3 saatlik araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu bölgede skywalk denilen camdan yapılmış bölümden kanyon izlenebilmektedir. Bu bölgeye geldiğinizde burası haricinde kanyon bölgesinde görebileceğiniz başka bir yer olmaması nedeniyle, gerçek kanyon ziyareti için South Rim bölgesinden giriş yapılması gerekmektedir. Las Vegas’a gelmişken Grand Canyonu görmek isteyen bazı kişiler buraya helikopter ile gelerek Skywalk’dan seyredip tekrar geri dönebilmektedirler Tabii ücretlerin daha yüksek olmasını göze alarak. Bazı kişiler de uzun araba yolcuğunu tercih etmedikleri için sadece bu bölgeden Kanyon bölgesini izlemektedirler. Ama bu şekilde bile South Rim’den daha yüksek ücret ödemeniz gerekecektir. Aslında gelmeden önce araştırma yaparsanız göreceksiniz ki; West Rim’den giriş yapılan ve cam köprü “Skywalk” ile görülen yer gerçek kanyon bile değil sadece başlangıç kısmı olup, gerçek kanyon tecrübesi için South Rim biçilmiş kaftandır. Zaten bunu fotoğraflardan da rahatlıkla kıyaslayabilirsiniz.

Las Vegas’dan 4-5 saatlik bir araba yolculuğunu göze aldıysanız ve gece kanyon içerisinde konaklayarak ziyareti daha anlamlı hale getirmek istiyorsanız sizlere bizim de yaptığımız gibi South Rim’den giriş yapmanızı öneririm. Aynı zamanda Milli Park olan bu bölgeden giriş diğer seçeneklere göre oldukça ucuz olup (25 dolar) yanlış hatırlamıyor isem 1 hafta süresince kullanılabilen bilet ile giriş yapılan bir yerdir. Yani isterseniz kanyon içerisinde konaklayabilir, isterseniz de kanyon dışında konaklayıp ertesi gün tekrar giriş yapabilirsiniz. 

Bu bölgeye yapacağınız araba yolculuğunuzun son 3 saatinde telefon şebekelerinin ve GPS’lerin çekmediğini göreceksiniz. Bundan rahatsız olmayın yolu dümdüz takip ettiğinizde giriş kapısı ile karşılaşacaksınız. Ayrıca giriş öncesi küçük bir köy gibi olan yerleşim yerinde (Tusayan) çok sayıda otel ve birçok kolaylık ile yorgunluğunuzu gidereceksiniz. Bununla birlikte bu bölgeye ve Amerika’nın birçok bölgesine araba yolculuğu esnasında, bomboş arazide sadece siz olabilirsiniz bundan rahatsız olmayın ama her zaman her türlü ihtimale karşı arabanızın deposu yakıt dolu ve yanınızda mutlaka yiyecek ve içeceğiniz hazır olsun. Birçok yerde olduğu gibi buralarda dinlenme istasyonu bulamazsınız. Filmlerdekine benzer metruk benzin istasyonu gördüğünüzde güvenlik açısından dikkatli davranmak faydalı bir hareket tarzı olacaktır.

Giriş yaptığınız kanyon öyle arabayı bir yere park edip, kısıtlı bir alanda yürüyerek gezilecek bir yer değildir. Girişte edineceğiniz haritada göreceğiniz gibi belki de 1 hafta kalsanız patikalar ve ara yollarda yaya olarak gezerek bitiremeyeceğiniz büyüklük ve çeşitlilikte bir alanı kapsamaktadır.
Kanyona girişi takiben öncelikle arabanızı uygun bir yere park ederek, yürüyerek gördüğünüz kalabalığa doğru giderseniz efsanevi Grand Canyon manzarası ile karşılaşacaksınız. Burada uzun süre fotoğraf ve öz çekiminden (selfie) sonra giderken dikkatinizi çekmeyen binaları gezmeye başlayacaksınız. Toprak ve kil rengi yapılarda içerisinin son derece serin olduğunu hissedeceksiniz. Zamanında yolculuk yapanların mola yeri olarak kullandığı bu binaları gezdikten sonra size önerim, kanyon içerisinde mümkün ise çadırda konaklama yapabileceğiniz alan planlaması yapmak olacaktır. Bu konu ile ilgili küçük bilgi ofisleri sizlere ücret ve usuller konusunda yardımcı olacaktır. Ücretini ödemek kaydıyla bölgedeki ranger’lar da rehberlik ederek özellikle usuller konusunda önemli ayrıntılar sunabilmektedir. Rehberli veya rehbersiz olarak yapmak size bağlı olmakla birlikte, genelde buraya ilk kez gelen insanlar bölgeyi bilen bir Ranger eşliğinde daha faydalı bir gezi ve konaklama yapmaktadırlar. Biz 4 kişilik bir aile olarak çadır ve diğer malzemeler için geceliği 50 dolardan 2 gece konaklama yaptık ve son derece memnun kaldık. Rehberlik eden Ranger için de günlüğü 30 dolardan 60 dolar ücret ödedik ve özellikle vahşi ortamda güvenlik için önemli ayrıntılar öğrendik. Rehber aldığınızda ateş yapmaktan kahve ve kısıtlı kahvaltı hizmetine kadar tüm aktiviteler kendileri tarafından karşılanıyor. Kahvaltı dediysek öyle bildiğiniz kahvaltı beklemeyin. Ateşte devamlı pişen sade kahve, haşlanmış yumurta, yine devamlı ateşte pişen kırmızı fasulye ve somun ekmek. Yani kanyonda ranger usulü.

Değişik bitki örtüleri içerisinde yürüyüşler yapmak, zamanında altın arayıcıların bu işi nasıl yaptıklarını canlı olarak deneyimlemek (maalesef altın yok-çamuru süzüyorsunuz), kapatılmış madenler gezmek vb aktivitelerin hepsi rehberlik hizmeti yapan rangerların bizlere sunduğu kolaylıklardı. Biz eğer böyle bir hizmet almasa idik bu kadar faydalı bir tur yapar mıydık emin değilim. Ayrıca sizlere kızımın çektiği görüntüler ile sunacağım muhteşem günbatımı için yer ve zaman planlaması da kendilerinin bizlere sunduğu kolaylıklardan birisi idi. Ayrıca size şunu da özellikle hatırlatmak isterim eğer buralara geldiğinizde gece kanyonda konaklamayı düşünüyor iseniz yanınıza kalın giyecekler almayı unutmayın çünkü özellikle günbatımı sonrası ve gece yaz döneminde bile ciddi şekilde soğuk bir ortam içerisinde kalacaksınız.

Las Vegas’dan Grand Kanyon’a South Rim üzerinden giriş yapılacak yol üzerinde görülmesi gereken iki yer vardır. Bunlardan birisi Hoover Barajı, diğeri ise Chicago’dan-Los Angeles’a uzanan ve filmlere konu olan meşhur Route 66 ile Seligman kasabasıdır. Gidişte veya dönüşte buraları da ziyaret edebilirsiniz. Biz dönüşte ziyaret ederek Las Vegas’a gittik. Keyif alacağınız ve hayat boyu unutmayacağınız bir kanyon gezisi dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 27.11.2021
  • Süre : 4 dk
  • 1099 kez okundu

Google Ads