Site İçi Arama

kultur-sanat

Hamburg, Tipik Bir Alman Liman Şehri

Oldukça eski bir şehir olan Hamburg içerisinde bulunan birçok kanal sizlere Amsterdam’ı hatırlatabilir. Şehir içerisinde birçok kanal birbiri ile bağlantılı olup, üzerlerinde bulunan küçük köprüler liman kenti olan Hamburg’a ayrı bir güzellik katmaktadır.

Bir Liman Şehri:

Bu hafta sizlere Almanya’nın önemli ve büyük şehirlerinden olan Hamburg ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Aslında büyük bir nehir vasıtasıyla denize açılan, çok büyük bir liman kenti olan Hamburg, tarihi boyunca Almanya’nın dünyaya açılan bir kapısı olma özelliğine sahiptir. Limana dünyanın her bölgesinden gelen ve giden gemiler vasıtasıyla farklı kültür ve tatların taşınmaya devam ettiği çok güzel bir şehirdir. Buraya yapacağınız geziyi bahar veya yaz dönemine denk getirmeniz halinde, açık hava faaliyetlerinden dolayı alacağınız keyif daha fazla olacaktır.

Planlayacağınız gezide bu şehir için 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Ben bu bölgeyi diğer gezi planladığım şehir ve ülkeler ile birlikte planladığım için kiralık araç seçeneğini kullandım. Bu sayede hem inanılmaz şekilde esnek planlama hem de beğendiğimiz yerlerde daha fazla kalma imkanını buldum. Bu şehre uçak ile gelip buradan Polonya ülkesinde Varşova ve Krakow şehirleri ile dünyaca ünlü Auschwitz Toplama Kampını gezme imkanından sonra feribotla Danimanrka Kopenhagen bölgesini gezebilmiştim. Benzer bir gezi yapmak isterseniz Hamburg bu işler için sonn derece uygun olacaktır.

Kaffeerösterei: Kahve Mekânı

Şehirde gezilebilecek yerlerin en başında dünyaca ünlü kahve içme mekânı olan Kaffeerösterei gelmektedir. Liman bölgesinde bulunan bu son derece özel kahve içme mekânı aslında tarihi bir kahve öğütme işleminin de yapıldığı küçük bir fabrika görünümündedir. Dünyanın her bölgesinden gelen çok özel çekirdek kahveler, çuvallardan çıkarıldıktan sonra zamanında burada işlem gördükten sonra satış için servis edilir imiş. Günümüzde bu işlem kısıtlı olarak müşterilerin yanında yapılsa da, esas benim gibi kahve tutkunları için son derece kaliteli kahvelerden yapılan nefis kahve kokuları eşliğinde değişik tatlar alma mekanıdır. Buraya girebilmek, kahve eşliğinde nefis pastalardan yiyebilmek için bazen 1-2 saat kuyrukta beklemeyi göze almanız gerekmektedir. Hemen yanında bulunan Madame Tussauds müzesinin ziyaretçileri de burayı kullanmak istediğinde inanılmaz uzun kuyruklar oluşabilmektedir. Bu nedenle daha uzun süre keyif almak istiyor iseniz, otelinizden kahvaltı sonrası çıkıp sabah 10:30-11:00 gibi mekâna gitmeniz daha az süre kuyrukta bekleme imkânı sağlayacaktır. Ya da akşamüstü 17:30-18:00 gibi giderseniz en azından yanı başında bulunan müze ziyaretçilerinin yoğunluğundan kurtulmuş olursunuz.

Madame Tussauds Müzesi:

Eğer daha önce gezmedi iseniz hemen yanında bulunan Madame Tussauds müzesi bir seçenek olabilir. Dünyadaki diğer benzerleri hemen hemen aynı ölçülerde olan müze, başka yerlerde gezdi iseniz sizde herhangi bir fark uyandırmayacaktır. Bunun yerine gününüzün yarısını şehrin tam merkezinde, tren istasyonunun karşısında bulunan ve oldukça büyük parkta dinlenip, kitap okuyarak geçirebilirsiniz. Havanın iyi olması durumunda inanılmaz keyif verecek bir ortama sahip olan bu parkta son derece ergonomik takta koltuklarda oturup, kitap okumak veya sohbet etmek inanılmaz güzel anılar bırakacaktır. İnsan ister istemez bizim ülkemizde de böyle ortamlar olsa diye geçirmiyor değil. Gerçekten şehrin tam ortasında bir vaha gibi ortam insana ayrı bir yaşam keyfi katıyor.

Oldukça eski bir şehir olan Hamburg içerisinde bulunan birçok kanal sizlere Amsterdam’ı hatırlatabilir. Şehir içerisinde birçok kanal birbiri ile bağlantılı olup, üzerlerinde bulunan küçük köprüler liman kenti olan Hamburg’a ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu nedenle şehri yürüyerek gezmek ve buraların üzerinde mola vermek size geziniz esnasında ayrı bir keyif verecektir. Zaten şehir içerisinde bu şekilde çok sayıdaki köprü hemen dikkatinizi çekecektir.

 

Belediye Binası:

Şehrin merkezinde bulunan Belediye Binası güzel mimari özelliği ile fotoğraf çekmeniz için sizi hemen kendisine çekecektir. Günümüzde de parlamento faaliyetleri için kullanımda olan mekân, çalışma günü içerisinde ziyaretçi olarak sizleri bu tür faaliyetlerin izlenmesi için müsaadesi ile şaşırtacaktır. Oradan yürüyerek turunuza devam ettiğinizde 2’nci Dünya Savaşı esnasında hava saldırılarından nasibini almış yarısı ayakta duran kilise karşılayacaktır. Değişik olan bu görüntü sonrası oradan ayrıldığınızda araç veya metro ile ünlü Old Botanical Garden sizleri beklemektedir. Burayı gezerken insan başka bir dünyada olduğu hissine kapılabiliyor buna karşı dikkatli olmanızı öneririm. Gerçekten son derece keyifli olan bu büyük bahçe tam olarak gezdiğinizde yarım gününüzden fazlasını alabilmektedir.

 

Yeme İçme Mekanları:

Şehir içerisinde yeme içme açısından zevkinize uyan her türlü seçeneğe ulaşmanız mümkündür. Şu anlarda Euro’nun ülkemiz para birimi üzerindeki değişimi haricinde aslında fiyatlar uygun düzeydedir. Almanya’nın diğer büyük kentleri olan Berlin ve Frankfurt’a göre göreceli olarak ucuz bir şehir olduğu söylenebilir. Gece hayatı açısından da Grossneumarkt Caddesi üzerinde bulunan Pub ve benzeri eğlence mekanları son derece renkli ve güzel ortamlara sahiptir.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 08.05.2022
  • Süre : 4 dk
  • 902 kez okundu

Google Ads