Site İçi Arama

kultur-sanat

Haydarabat, Görülesi Bir Şehir

Hint düğünleri gerçekten son derece renkli ve bir o kadar da gürültülü gerçekleşmektedir. Düğün öncesi ve sonrası faaliyetler için yerel kıyafetli kadın ve erkekler son derece ilgi çekici giyinmektedirler. Lüks ve şatafatın sınırsız sunulduğu bu düğünleri denk gelmeniz durumunda izleminizi öneririm.

Genel Bilgiler:

Bugün sizlere Hindistan’ın büyük şehirlerinden birisi olan Haydarabat hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ülkenin orta bölgesinde denize kıyısı olmayan bu şehir büyüklük açısında Hindistan’da hatırı sayılır bir yerdedir. Nüfusunun önemli bir bölümü (Yüzde 30-40) Müslüman olup, zaman zaman Hindular ile çatışmaların meydana geldiği bir bölge olarak da haberlere konu olabilmektedir.

Haydarabat, yıl boyu sıcak bir iklime sahiptir. Muson yağmurlarının ortamı hareketlendirdiği Mayıs-Eylül aylarında yoğun yağış kaçınılmaz durumdadır. Bu nedenle buraya planlayacağınız seyahati Muson yağmurlarının olmadığı dönemde gerçekleştirmeniz son derece uygun olacaktır.

Haydarabat şehrinin havalimanı son derece uygun büyüklükte ve etkin kullanım imkânı veren özelliklere sahiptir. Girişte sizi karşılayacak görevliler, sizleri öncelikle uçaklarda bazen dağıtılmayan formların bulunduğu bölgelere yönlendirecektir. Bu formlarda; üzerinizde bulunan yerel ve diğer ülkelere ait nakit para çeşit/miktarlarından, parmağınızdaki yüzüğe, cep telefonu marka ve modelinden yanınızda bulunan sigara miktarına kadar ayrıntılı ve sıkıcı soruları doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Ülkeden çıkışta da daha önce doldurduğunuz bu formları güncellemeniz, harcadığınız para miktarını düşerek güncel bilgileri tekrar dolduracağınızı hatırlatmak isterim. Bu arada özellikle belirtmek isterim ki; kesinlikle gümrük sorumlusu görevliler ile herhangi bir tartışma veya münakaşaya girmemeniz sizin lehinize olacaktır. Yüz ifadelerinizden bile etkilenip sizleri gereksiz yere bekletme yolu genelde uygulanan bir usuldür.

Havaalanından Şehre Ulaşım:

Terminal çıkışında sizi kalacağınız yere götürmek için çok sayıda taksi ve “tuk tuk” beklemektedir. Genelde sıcak ve zaman zaman yağışlı bir iklime sahip olması nedeniyle taksi ile ulaşım tavsiye edilmektedir. Hem klima imkanının olması hem de özellikle yağış olduğu zamanlarda taksi, “tuk tuk”a göre avantaj ve konfor sağlayacaktır. Maalesef terminal bölgesinde toplu ulaşım için otobüs ve raylı sistem mevcut değildir. Taksi ücretleri çok da ucuz olmayıp, pazarlık yapılması veya daha önceden “uber” kullanımı için planlama yapılması tavsiye edilmektedir.

Ülke genelinde olduğu gibi bu şehirde de hijyen ve temizlik çok yüksek seviyede değildir. Bu konuya karşı hazırlıklı olmanız seyahatten alacağınız keyfi olumlu anlamda etkileyecektir. Özellikle su içimine karşı dikkatli olmanız, olası sağlık problemleri açısından önemli olup, kapalı şişelerde su tüketimi şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu amaçla havalimanı terminalinde bir miktar para bozdurup yerel para birimi Rupi’ye sahip olmanız, özellikle ihtiyaçlarınızın anında giderilebilmesi için gereklidir. Çünkü şehir içerisinde para bozdurma imkânınız son derece kısıtlıdır.

Konaklama ve Hint Düğünleri Fırsatları:

Otel seçimini şehir merkezi ve civarında yapmanız durumunda şehri daha rahat ve trafikte az zaman geçirerek gezebilirsiniz. Trafik demişken gerçekten ağır ve sıkıcı bir trafiği mevcuttur. Zaten gezilecek yerlerin birbirinden çok uzakta olmaması nedeniyle konaklama için şehir merkezi daha uygun olacaktır. Fiyatlar otellerin konfor seviyesine göre değişmekte olup, genelde standart seviyededir. Tek fark özellikle lüks otellerde gerçekleştirilen düğün faaliyetlerinin fazla oluşudur.

Daha önce rastlamadıysanız Hint düğünleri gerçekten son derece renkli ve bir o kadar da gürültülü gerçekleşmektedir. Düğün öncesi ve sonrası faaliyetler için yerel kıyafetli kadın ve erkekler son derece ilgi çekici giyinmektedirler. Lüks ve şatafatın sınırsız sunulduğu bu düğünleri denk gelmeniz durumunda izleminizi öneririm.

Hint Mutfağı:

Otellerde ve restoranlarda Hint mutfağına yönelik ürünler sunulmaktadır. Diğer dünya mutfaklarına yönelik seçenek çok fazla olmayıp, sadece pizza ve hamburger seçeneklerinin sunulduğu kısıtlı mekanlar mevcuttur. Bu nedenle baharatı bol Hint yemeklerini denemenizi tavsiye ederim. Özellikle bizdeki krep benzeri ızgarada pişirilen ince hamura sarılan “daso” lezzeti ile ünlenmiş son derece tercih edilen bir seçenektir.

Charminar:

Şehir içerisinde gezilmesi gereken en önemli eserlerin başında gelen “Charminar” mimari özelliği ile son derece ilgi çekicidir. Dört minaresi ve üçer şerefesi ile güzel mimariye sahip olan cami ibadete kapalı olup, sadece ziyarete izin verilen bir mekandır. Çok dik merdivenleri ile yukarı çıkıldığı takdirde şehrin panoramik manzarasına sahip olma haricinde başka bir özelliği bulunmaktadır. Genelde her dönem bir tarafı tadilatta olması ile de ünlüdür. Buranın diğer bir özelliği ise eserin etrafında bulunan dükkanlar ve alışveriş yapan insanlar nedeniyle çok ama çok kalabalık olmasıdır. Bu kalabalık bazen yolda yürümenizi bile etkileyecek düzeydedir.

Şehrin Simgesi Buddha Anıtı:

Şehrin içerisinde yer alan göl içindeki büyük Buddha anıtı da son derece ilgi çekici özelliğe sahip bir eserdir. Tekneler vasıtasıyla gidilen heykelin bulunduğu küçük adacık her daim ziyaretçiler ile dolu durumdadır. Şehir içerisinde rahatlıkla İngilizce konuşarak burası için kalkan teknelerin bulunduğu bölgeye yürüyerek gelebilirsiniz. Alışveriş için ipek ve türevlerinden üretilen kıyafetler revaçtadır. Burası için iki günlük seyahat planlaması yeterli olacaktır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 24.04.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1048 kez okundu

Google Ads