Site İçi Arama

kultur-sanat

Kamerun’un Başkenti Younde’yi Birlikte Gezelim

Younde şehrinin başkent olması nedeniyle yoğun bir yabancı iş turizm amaçlı seyahat edenler tarafından tercihi söz konusudur. Bu nedenle çok sayıda yerli olmayan insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle iş gezisi kapsamında buralara gelen çok sayıda Uzakdoğu vatandaşı bunların başında gelmektedir.

Denize kıyısı olmayan Kamerun ülkesinin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Younde tipik Orta Afrika şehirlerine benzer özelliklere sahiptir. Ülkemizden buraya son yıllarda düzenli havayolu seferleri başlatılmış durumdadır. Halihazırda zaman zaman Doula, zaman zaman da direkt olarak Younde’ye uçuşlar devam etmektedir.

Younde havalimanı orta ölçekte ve mütevazi koşullara sahip terminal ile gelen yolculara hizmet vermektedir. Buraya gelişte vizesi bulunmayan yolcular için hemen terminal girişinde 50 USA doları karşılığında 3 aylık vize verilmektedir.

Gelen yolcuları çok fazla sürmeyen pasaport ve gümrük işlemleri beklemektedir. Ülkede konuşulan dilin Fransızca olması nedeniyle, zaman zaman İngilizce konuşarak zaman kaybı ile karşılaşabilirsiniz. Tüm işaret ve levhalar da aynı şekilde Fransızca hazırlanmış durumdadır. İşlemlerinizin tamamlanmasını takiben terminal çıkışında, eğer daha önceden transferiniz planlı değil ise, kalacağınız yere taksi haricinde başka bir seçenek bulunmamaktadır. Yaklaşık 20 dakikalık bir sürede araç ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Herhangi bir toplu ulaşım imkânı ve raylı sistem bulunmamaktadır. Trafik sağdan akışa sahip olup, yoğun bir trafik karmaşası bulunmamaktadır. Sadece bilmeniz gereken husus taksi ücretleri ucuz olmakla birlikte, oldukça eski model araçlar ile hizmet edilmekte ve çoğunluğunda klima bulunmamaktadır. Araç kiralama seçeneği de tercih edilebilir.

Yüksek nem oranına ilave olarak, gün içerisinde zaman zaman yoğun yağışlar ile karşılaşmanız yüksek olasılıktadır. Ülkemiz ile 2 saat zaman farkı olan bu coğrafyada genelde gündüz sıcaklıkları 27-28 derece civarındadır. Fakat özellikle akşam saatlerinde havanın aniden değişip yoğun yağışa dönüşmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle buraya gelirken bu hususa dikkat ederek kıyafet planlaması yapılması önem arz etmektedir.

Younde şehrinin başkent olması nedeniyle yoğun bir yabancı iş turizm amaçlı seyahat edenler tarafından tercihi söz konusudur. Bu nedenle çok sayıda yerli olmayan insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle iş gezisi kapsamında buralara gelen çok sayıda Uzakdoğu vatandaşı bunların başında gelmektedir.

Bu nedenle şehir merkezinde dünyanın birçok bölgesine yönelik restoranlar gelenlere hizmet vermektedir. Lüks bir otelde gecelik kalış ücreti 80-100 dolar civarında olup, oldukça geniş açık büfe kahvaltı ile birlikte sunulmaktadır. Doların yaklaşık 630 frank olduğu pariteyi dikkate alırsanız bir kahve ve kruvasanı lüks otelde yaklaşık 6 dolara tüketebilirsiniz. Şehir merkezinde diğer mekanlarda çok daha uygun fiyatlar ile arzu ettiğiniz tatları deneyebilirsiniz.

Şehir merkezinde güvenlik açısından bir sorun bulunmamaktadır. Genel olarak ben dışarıda bulunduğum zamanları gündüz olarak tercih etmekteyim. Bu nedenle gece şartlarına yönelik herhangi bir deneyimim bulunmamaktadır. Yalnız sizlere özellikle belirtmek istediğim husus, bu şehirde hemen hemen her köşe başında ve tabiri caiz ise yasal olmayan döviz bozucu insanların Fransızca sizleri yanlarına çağırması ile karşılaşma olasılığıdır. İstemediğinizi belirttiğinizde ısrarcı olmamaktadırlar. Genelde 5-6 kişilik küçük gruplar halinde yol boyu toplanmış durumda döviz bozdurma isteyip istemediğinizi sormakla birlikte bazıları da haşhaş isteyip istemediğinizi sormaktadırlar. Kullanımın yasal olup olmadığını bilmemekle birlikte, Kolombiya’da bile bu kadar açıkça satıldığına rastlamamıştım. Bu bana oldukça ilginç geldi. Yerel halkta yoğun bir şekilde taksi kullanmakta olup, genelde car pool şeklinde bir araya gelerek taksi kullanımı oldukça yaygındır.

Yol boyu seyyar satıcılar tarafından narenciye ürünleri, kavun gibi ürünler el arabaları ile satılmaktadır. Şehir merkezinde bulunan süpermarketlerde her türlü ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilecek çeşitlilik mevcuttur. Buralara gelmişken özellikle marketlerden yerel avokadolar fiyat performans açısından son derece uygundur. Bununla birlikte her türlü tahta işçiliğine yönelik hediyelik eşyalar gelenler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Kamerun denince akla gelen diğer şey ise futboldur. Hemen hemen her yerde futbola yönelik malzeme hediyelik eşyalar çok da ucuz olmayan fiyatlara satılmaktadır. Bununla birlikte çekirdek kahvesi de son derece meşhurdur. Eğer iş ile ilgili bir seyahat söz konusu değil ise burayı gezmek için bir günlük süre yeterli olacaktır. Şehir merkezinde kalınan bir otelde yürüyerek her yeri gezebilirsiniz. Gezilebilecek en önemli iki yerden birisi Camerun hatırası olarak belirtilen yapı ve özgürlük abidesidir. Her ikisine de şehir merkezinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 06.11.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1175 kez okundu

Google Ads