Site İçi Arama

kultur-sanat

Kaptanın Gözünden Gana’nın Başkenti Akra

Akra (Accra) şehri Gana (Ghana)’nın başkenti olup, Orta Afrika’nın güney batısında okyanus kıyısında yer almaktadır. Ülkemizden buraya diğer büyük havayolu şirketleri gibi düzenli seferler mevcuttur. Diplomatik hariç, tüm pasaport çeşitleri için vize mecburiyeti bulunmaktadır.

Akra (Accra) şehri Gana (Ghana)’nın başkenti olup, Orta Afrika’nın güney batısında okyanus kıyısında yer almaktadır. Ülkemizden buraya diğer büyük havayolu şirketleri gibi düzenli seferler mevcuttur. Diplomatik hariç, tüm pasaport çeşitleri için vize mecburiyeti bulunmaktadır.

Akra Uluslararası Havalimanı, mütevazi ölçülerde fakat son derece etkin kullanım özelliklerine sahiptir. Uçaklardan yolcular körükler vasıtasıyla terminal bölgesine alınırken, çok nazik davranmayan görevliler tarafından yönlendirme yapılmaktadır. Kadın veya erkek fark etmeksizin hemen hemen tüm görevliler nezaketten uzak bir yaklaşım sergilerken bu sizi rahatsız etmesin, birbirlerine karşı da aynı şekilde davranmaktadırlar. Çok uzun olmayan pasaport kuyruklarını takiben, bagaj alımı ve gümrük geçiş safhası biraz zaman alabilmektedir. Ülkeye gelen herkes tek tek kontrolden geçtikten sonra terminal çıkışı mümkün olabilmektedir.

Terminal çıkışı sizleri son derece sıcak hava ile birlikte, zaman zaman sıkı yağmur ama her daim yüksek nem beklemektedir. Kış şartlarında bile gündüzleri 28-30 derece, geceleri yaklaşık 20 derece hava sıcaklığı mevcuttur. Yağmurlu hava şartlarına denk gelirseniz, sanki hiç durmayacak hissine kapılmanız ihtimal dahilindedir.

Kalacağınız otel için daha önce yapılmış transferiniz mevcut değil ise, taksi harici başka bir ulaşım imkânı mümkün değildir. Bu şehirde tüm taksiler farklı renklerde fakat ön ve arka çamurluklar mutlaka sarı renkli olarak boyalı durumdadır. Dünyanın hiçbir yerinde göremediğim bir özellik olarak sizleri beklemektedir. Araç trafiği sağdan akmakta olup, kiralık araç seçeneği düşünülebilir. Fakat unutulmaması gereken gerçek trafik sıkışıklığıdır. Özellikle akşam saatlerinde İstanbul’dan daha ağır trafik sıkışıklığına karşı hazırlıklı olmada fayda vardır. Tabii ki korna sesleri sizlere hiç yabancı gelmeyecek, hatta zaman zaman rahatsız edebilecek seviyelerde olabilecektir. Hemen hemen herkes araba veya motor kornaları yoğun bir şekilde kullanmaktadır.

Terminalde karşılaşabileceğiniz çok nazik olmayan görevlilerin aksine, günlük hayatta karşılaşacağınız yerel halk son derece sakin ve yardımsever bir yaklaşım sergilemektedir. Zorlu hayat şartları nedeniyle özellikle trafik ışıklarının hemen hemen tamamında dilenciler ve seyyar satıcılar ile karşılaşacaksınız. Buradaki insanlar bile ısrarcı olmaktan uzak bir yaklaşım içerisindedirler. Şehrin birçok bölgesi oldukça zorlu şartlarda yaşayan insanlar ve derme çatma kalacak yerler ile doludur. Otobüs duraklarında sık sık evsiz insanların yatması veya barınması ile karşılaşabilirsiniz.

Şehri gezerken devlet binalarının, bakanlıkların hatta elçiliklerin bile son derece mütevazi özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı kompleksi ile Devlet Tiyatrosu binalarının, bunların tam aksine son derece modern ve büyük oluşu insanın kafasından ister istemez soru işaretleri uyandırmaktadır. Sahil kesiminde bile gecekondu mahalleleri mevcut olup, burada da kentsel dönüşüme yönelik projeler inşaata başlamış durumdadır. Belki 10 yıl sonra buralarda bizlere değişmiş olarak gelecektir.

Sokak lezzetleri kapsamında kızarmış muz son derece popüler olup, yaklaşık 20 cent ücret karşılığı sunulmaktadır. Aynı şekilde kızarmış et parçaları şiş şeklinde ve kızarmış tavuk veya ördek parça parça son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Fakat hijyen konusunda kafanızda soru işaretleri oluşabilir. 5 yıldızlı otellerde bile birayı yaklaşık 2 dolara içebilirsiniz. Kola ve meşrubat da yaklaşık aynı fiyatlara konuklara sunulmaktadır. Otel kahvaltıları son derece zengin seçenekler ile konuklara ikram edilmektedir. Hatta o kadar abartılmaktadır ki, su ve şampanya aynı seviyede konuklara ikram edilebilmektedir. Ana yemek olarak lüks otel restoranın da bile 200 gramlık Somon balığını yaklaşık 10 dolara konuklara sunabilmektedirler. Dışarıdaki restoranların bundan daha ucuz olduğu konusu su götürmez bir gerçektir. 

Şehirde gezilebilecek en önemli eser Devlet Tiyatrosu binasıdır. Bunun haricinde Plaja gidip güneşlenmek olabilir. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Mokola Yerel Pazarı hediyelik eşya ve el yapımı resimler için ideal bir alışveriş mekanıdır. Kullanılan dil genellikle İngilizcedir ve hemen hemen herkes ile bu şekilde anlaşmak mümkündür. Gece hayatına yönelik birçok mekân mevcut olup, bazılarının dışarıdan görünüşü köhne gelebilir. Girişler genellikle ücretsiz olup, güvenlik konusu hakkında bilgi mevcut değildir. Bu şehir için 2 günlük bir planlama yeterli olacaktır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 09.10.2022
  • Süre : 2 dk
  • 1432 kez okundu

Google Ads