Site İçi Arama

kultur-sanat

Kopenhag Gezmeye Değer mi?

Londra’da bulunan Kraliyet Sarayı önündeki törenlere benzeyen görüntülere burada da rastlayacaksınız. Muhafızlara normalden biraz daha fazla yaklaşma niyetinize son derece kaba bir şekilde davranışla cevap alabilirsiniz, buna hazırlıklı olmalısınız.

Kopenhag'dan Mükemmel Manzaralar:

Bu makalemde sizlere Danimarka’nın başkenti ve en büyük nüfusa sahip Kopenhag şehri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Mükemmel manzaraları ile fotoğraf çekmek için çok güzel bir yer olmasının yanı sıra hatırı sayılır şekilde yüksek fiyatların, günlük hayatın her bölümünde hissedildiği güzel bir kent olarak hafızalarınızda yer alabilme özelliğine sahiptir.

Bu ilgi çekici şehre Almanya’nın Hamburg şehrinden çıkıp kiralık araç ile feribot vasıtasıyla gidiş yolunu tercih ettik. Özellikle feribota biniş yerine yaklaşık 10 km kala olan koy bölgesinde sayısız miktarda “kite surf” yapanları seyretmek bize 1 saat ilave zamana sebep oldu ama buna gerçekten değerdi. İnanılmaz görüntülere bu rüzgârlı bölgede şahit olmak yolu daha da güzelleştirdi. Arabalı feribot ile yaklaşık 40 dakikalık bir seyahat sonrası şehre ulaştık. Şehir içerisinde taksi kullanımı son derece pahalı olduğu için ve toplu ulaşım imkanlarının sefer sayılarının azlığı nedeniyle kiralık araç seçimi daha avantajlı olmaktadır. Trafik açısından son derece rahat bir ortam sizleri beklemekte olup, trafik sıkışıklığı buralarda karşılaşılabilen bir olgu değildir.

 

Kopenhag’da Konaklama İmkanları:

Şehre geldiğinizde kalacak yer durumunuzu daha önceden ayarlamadı iseniz, yüksek fiyatlı otellerden birini tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle tatil öncesi internet vasıtasıyla yapacağınız rezervasyonlar nispeten daha uygun fiyatlar ile konaklamanıza imkân tanıyabilir. Daha sonra özellikle akşamüstü nefis fotoğraflar çekeceğiniz liman bölgesi ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelecektir. Oldukça değişik mimariye sahip Danimarka binalarının süslediği restoranlar bölgesi gerçekten etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Günbatımı saatlerinde burada tekneler ve evler ile çekeceğiniz fotoğraflar yıllar boyunca sizi etkilemeye devam edecek özellikte olacaktır.

 

Yemek Kültürü:

Burada bulunan restoranlarda sunulan yemekler özellikle su ürünleri ve etler Masterchef yarışmasında derece alacak özelliklerde inanılmaz lezzetlidir. Maalesef fiyatlar son derece yüksektir, bu nedenle kendi paramıza çevirmeden tüketilmesi durumunda alacağınız lezzette azalma olmadan keyfini çıkarabilirsiniz. Yemeklerin yanında genelde ekmek sunulmamakta olup, talep edildiğinde garsonlar tarafından garip karşılanabilmektedir.

Şehir merkezinde bulunan kafelerin ve alışveriş merkezi ile dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu araç trafiğine kapalı bölge gün sonunda insanların toplanma mekanıdır. Alışveriş için fiyatlar son derece yüksek olup, pazarlık söz konusu değildir. Normal bir kahve ücretinin yaklaşık 10 Euro olduğunu belirtirsek sanırım sizlere bir fikir vermiş olabiliriz. 

 

Carlsberg Bira Fabrikası ve Müzesi:

Kentin merkezi yerinde bulunan Carlsberg Bira Fabrikası son derece ilginç bir yerdir. Burada ünlü markanın üretildiği fabrikada eski dönemde kullanılan makinalardan ve ürünlerden oluşan müzesi son derece değişik özelliklere sahiptir. Müze içerisinde dağıtım esnasında kullanılan araçlardan diğer birçok malzemelere kadar değişik ebat ve özelliklere sahip ürünlerin sergilendiği müze girişi ücretsizdir. Müze içerisinde belli saatlerde ücretsiz tadım seansları düzenlenmektedir. Müze bölgesi içerisinde özellikle çocuklar için eğlence parkı da mevcuttur.

 

Şehir Merkezi:

Limanın diğer tarafında bulunan şehrin en önemli kilisesi ve kıyıda bulunan deniz kızı heykeli yoğun bir şekilde turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Katolik kiliselerinin aksine son derece mütevazi bir şekilde döşenmiş kilise, dışarıdan mimarisi ile dikkat çekmektedir. Özellikle yaz döneminde önünde bulunan devasa boyutlardaki havuz ve çevresi serinlemek isteyen insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Şehrin diğer merkezinde bulunan mütevazi mimariye sahip Kraliyet Sarayı, ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilen diğer bir mekandır. Kraliyet ailesinin halihazırda kullandığı Sarayı cazibe merkezi yapan özellik ise, günün belli saatlerinde saray muhafızlarının nöbet devir-teslim törenleridir. Londra’da bulunan Kraliyet Sarayı önündeki törenlere benzeyen görüntülere burada da rastlayacaksınız. Muhafızlara normalden biraz daha fazla yaklaşma niyetinize son derece kaba bir şekilde davranışla cevap alabilirsiniz, buna hazırlıklı olmalısınız. 

Güzel mimarili binaları, nefis manzaraları ve yüksek fiyatları ile sizi bekleyen bu şehir için 2 günlük bir süre ayırmanızın yeterli olacağı düşünülmektedir. Keyifli geziler dilerim.

 

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 10.07.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1017 kez okundu

Google Ads