Site İçi Arama

kultur-sanat

Lahor Gezisi

Lahore şehri Pakistan’ın kuzeydoğusunda, Hindistan sınırına oldukça yakın konumda bulunan nüfus açısından ikinci sırada yer alan bir duruma sahiptir.

Lahor Nerede?

Lahor şehri Pakistan’ın kuzeydoğusunda, Hindistan sınırına oldukça yakın konumda bulunan nüfus açısından ikinci sırada yer alan bir duruma sahiptir. Son derece kalabalık olan bu şehre ülkemizden düzenli havayolu seferleri bulunmaktadır. İki pisti ve oldukça büyük bir terminali bulunan havalimanı her daim kalabalık olarak dikkatinizi çekecektir. Hem işçi hem de hac ve diğer sebeplerden dolayı kente bazı Körfez ülkelerine ait havayolu şirketlerinin de Lahor'a yoğun seferleri olmaktadır.

Havalimanına gelişinizden itibaren görevlilerin çok nazik olmayan davranışlarına maruz kalmanız olasıdır. Çeşitli kurallar ve düzenlemeler nedeniyle zaman zaman uzun süren işlemler ile karşılaşmaya karşı hazırlı olmanızda fayda bulunmaktadır. Sinirlenmemeye ve özellikle sinirlendiğinizi dışarı fark ettirmemeye özen göstermeniz daha kısa sürede işlemlerinizin bitmesine yardımcı olabilecektir. Ülkeye giriş usullerinin tamamlanmasını takiben sizleri gümrük personeli beklemektedir. Buralara gelmeden önce Pakistan ülkesinin bu konulara yönelik üzerinizde bulunacak para miktarı, sigara, alkol vb. kısıtlamalara karşı hazırlıklı olmanız gümrükte sorun yaşamanızı önleyecektir. Çünkü ülkeye giriş yapan yerli, yabancı herkes sıkı bir şekilde gümrük taramasına tabi tutulmaktadır.

Terminal çıkışı sizleri son derece sıcak ve nemli bir havanın beklediğinden emin olabilirsiniz. Eğer buraya gelişiniz Mayıs-Eylül ayları arasında ise buna bir de yoğun ama çok yoğun yağışı da ilave etmeniz gerekecektir. Bu nedenle hemen terminal çıkışında gelen yolcuları bekleyen kalabalığın üzerinde yaklaşık 100 adet döner pervaneli tepe vantilatörleri dikkatinizi hemen çekecektir. Eğer kalacağınız yere transferiniz daha önceden planlı değil ise taksi tek seçenek olarak sizleri beklemektedir. Trafiğin soldan olduğu bu ülkede kiralık araç seçeneği; trafiğin yoğunluğu, çok sayıdaki motorların kontrolsüz kullanımı vb. nedenler ile cazip bir seçenek olarak düşünülmemektedir. Nispeten ucuz olan taksi kullanımı daha uygun olarak değerlendirilebilir. Özellikle sabah iş başlangıç ve iş çıkışları esnasında hatırı sayılır bir trafik yoğunluğu söz konusu olmaktadır. Buna bir de tüm araçların yoğun bir şekilde korna kullanımını eklerseniz sizleri çok hoş olmayan bir ortamın beklediğini hatırlatmam gerekmektedir.

 

Pakistan ülkesi tarihte uzun yıllar Babür egemenliği altında kaldığı için; buralarda Moğol kelimesinin farklı telaffuzundan kaynaklı Mughal kelimesini bünyesinde barındıran birçok eser ile iç içe yaşanan bir coğrafyadadır. Bölgeden Persler, Hindular vb. birçok etnik kökenin etkisi rahatlıkla görülebilmektedir. İnsanların geneli uysal bir yapıya sahip olup, toplumsal katmanlar nedeniyle gözle görülemeyen ama rahatlıkla hissedilebilen yabancıya karşı aşırı saygılı davranışların sergilendiği bir bölgedir. Maruz kalınan bu etki mutfaklarına da yansımış durumdadır. Hamur işlerinin yoğunluğuna, sıcak yemek çeşitlerinde kullanılan baharatlar gibi birçok farklı kültür etkisi hemen göze çarpmaktadır. 

Yerel halk ile anlaşmak eğer İngilizce biliyorsanız son derece kolaydır, çünkü herkes bu dile hakimdir. Fakat konuşulan İngilizceyi zaman zaman anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bunun nedeni anlamsız yere çok hızlı konuşma istekleri ve sanki ağızlarında çakıl taşı varken konuşuyor izlenimi veren telaffuz teknikleridir. Zaman zaman ana dili İngilizce olan yolcuların bile konuşulanları anlamadığına şahit olduğunuz zaman ne demek istediğimi sizlerde daha iyi anlayacaksınız. 

Şehirde otel fiyatları 3 yıldızlı olanlar için gecelik 800-1200, 4 ve 5 yıldızlı olanlar için ise 1500-3500 TL civarındadır. Otellerin içi ve kullanılan mefruşatlar çoğunda lüks seviyededir. Fakat bununla birlikte lüks oteller dahil musluklardan akan suyun içilmemesi, diş fırçalama dahil kullanılmaması gerekmektedir. Zaten suyun kokusu musluğu ilk açtığınız andan itibaren sizlerin de dikkatini çekecektir. Bu nedenle kullanım amacıyla musluğu açtığınızda bir süre beklemeniz ve koku, renk normale döndüğünde kullanmanız önemle tavsiye edilmektedir. 

Otellerin kahvaltı seçenekleri oldukça zengin bir yelpazede konuklara sunulmaktadır. Çay, kahve tercihlerinizde süt istemiyorsanız bunu başta söylemeniz gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde sizlere çay ve kahveyi sütlü olarak sunma alışkanlıkları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 

Şehirde gezilecek yerlerin başında, Alamgari Gate olarak isimlendirilen eski zamanlardaki Lahore kalesinin girişi gelmektedir. İçerisinde açıkçası çok fazla görülecek bir hususun bulunmadığı bu mekânın dışarıdan görünüşü son derece güzel gözükmektedir. Badshahi Camisi de son derece değişik bir mimariye sahip eserdir. Bununla birlikte yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşılan Wagah Border adı verilen bölgedeki televizyonlarda görülen ve çok ilginç görüntülere şahit olunan Hint ve Pakistan askerlerinin abartılı nöbet devir teslim törenleri sizlere ilginç gelebilir. Buralara gelmişken kumaş ve dokuma ürünleri ile ahşap hediyelik ve ev eşyaları pahalı olmayan fiyatlar ile sizlere cazip gelebilir. Bu şehir için 2 günlük bir ziyaret süresi planlanmasının yeterli olacağı değerlendirilmektedir.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 17.07.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1155 kez okundu

Google Ads