Site İçi Arama

kultur-sanat

Macau/Macao da Neresiymiş Acaba?

Burada yaklaşık 40 civarında Türk yaşadığı bilgisi, burada 10 yıldır yaşayan bir Türk öğretim görevlisinden alınmıştır. Alışveriş esnasında bir Kıbrıs Türk öğretim görevlisi ile burada karşılamak çok hoş bir sürpriz olmuştu.

Bu hafta sizlere Uzakdoğu’nun gizemli köşesi Macau veya Macao olarak bilinen; tam adı ile söylemek gerekirse Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdare Bölgesi hakkında bilgiler vermek istiyorum. Çin’e bağlı olmakla birlikte iç işlerinde ve ekonomik anlamda bağımsız olan bir yerleşim yerini sizlere kısaca tanıtmak istiyorum. Para birimi Macau Patacas olup, günlük hayatta yerel para biriminde ilave olarak Hongkok doları ve Çin Yuan’ı kullanılmaktadır. Hemen hemen her yerde para bozdurmak mümkün olup, çok az yerde tekrar dolar veya euro’ya geri dönüşüm sağlanabilmektedir. Bu nedenle ilk başlarda çok para bozdurmamanız tavsiye edilmektedir.

Bölgenin tek havalimanı olan Macau Uluslararası Havalimanı son derece mütevazi ölçülerde olup, oldukça etkin bir kullanıma ve yoğun uçak/yolcu trafiğine sahiptir. Meydana yaklaşma ve iniş yapacak pilotların özel eğitim almalarını gerektiren yaklaşma tipleri nedeni ile uçuş operasyonu kolay olmayan bir havalimanıdır. Hongkok havalimanı ile ortak uçuş operasyonu yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Havalimanından çıkışınız sonrası kalacağınız otele; yürüyerek, taksi, metro ve toplu ulaşım ile transfer imkanları bulunmaktadır. Havalimanına çok yakın mesafede bulunan oteller bölgesi nedeniyle transfer problemi bulunmamaktadır. 1999 yılına kadar Koloni döneminden itibaren Portekiz sömürgesi olması nedeniyle yoğun olarak Portekizce, Çince ve Mandarin dilleri yerel halk tarafından kullanılmaktadır. Çok yaşlılar hariç hemen hemen herkes İngilizce diline hâkim durumdadır. Bu nedenle iletişim konusunda sorun yaşanma ihtimali yoktur. Burada yaklaşık 40 civarında Türk yaşadığı bilgisi, burada 10 yıldır yaşayan bir Türk öğretim görevlisinden alınmıştır. Alışveriş esnasında bir Kıbrıs Türk öğretim görevlisi ile burada karşılamak çok hoş bir sürpriz olmuştu. Ondan aldığımız bilgiye göre burada yaşayan Türkler ağırlıklı olarak otel ve turizm sektöründe, çok az miktarda ise restoranlarda çalışmaktadır. Yine dünyanın bir başka köşesinde Türk insanlarının yaşadığını görmek nedense bana farklı bir haz veriyor.

Ülkemizden buraya henüz direkt yolcu seferleri başlamış durumda değildir. Hongkok üzerinden aktarmalı gelme imkânı mevcuttur. Buna ilave olarak Hongkok’a geldikten sonra karayolu veya denizyolu ile ulaşım tipleri de mevcut durumdadır. Araç ile gelmek isteyenlerin trafiğin soldan olduğunu bilmesinde fayda vardır. 

Genelde tropik iklime sahip olmakla birlikte kış döneminde hissedilir soğuğa özellikle akşamları rastlanmaktadır. Yaz döneminde ise ağırlıklı olarak fırtına ve tayfunların uğrak yeri olan bir coğrafyadadır. Yağışlar özellikle Muson zamanı gün boyu 1-2 saatlik periyotlar ile tekrarlayabilmektedir. Nem açısından oldukça yüksek değerlere sahip bir bölgedir. Bu nedenlerden dolayı burası için en uygun gezi zamanı Sonbahar dönemidir. Gündüzleri tişört ile geceleri ise ince bir kazak veya hırka ile son derece keyifli zaman geçirme imkânı mevcuttur. 

Macau/Macao aslında üç ayrı bölgenin birleşmesinden oluşan bir coğrafyaya verilen isimdir. Havalimanının olduğu bölge Taipa olarak isimlendirilir ve kumarhaneler ile otellerin bulunduğu Coloane bölgesine çok yakın konumdadır. Aslında bu bölgeler ve havalimanı doldurulmuş alanlara oluşturulmuş ve inşa edilmiş durumdadır. Macau ismini veren 3 ncü bölge ise köprü ile geçilen ve ana kıtada bulunan Macau bölgesidir. Burası Koloni zamanından beri var olan eski bölgedir ve birçok gezilecek alan burada bulunmaktadır.

Macau Özel İdare Bölgesi, Hongkok gibi 1999 yılında Portekiz’den ayrıldıktan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmış ve Amerika Birleşik Devlerindeki Las Vegas benzeri yapılarak kumarhane merkezi haline getirilmiştir. Coloane bölgesinde bulunan 5 yıldızlı otellerin hepsinde çok lüks markaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve casinolar mevcuttur. Las Vegas’ta bulunan kumarhanelerin birebir aynıları, içerileri de aynı konseptte olacak şekilde yapılmıştır. Sadece gece hayatı Las Vegas gibi olmayıp, oteller ile sınırlı durumdadır. Özellikle oteller bölgesinde çok ciddi trafik sıkışıklığı bulunmaktadır. 

Otellerin çoğunda açık büfe yerine set kahvaltı seçenekleri mevcuttur. Çin veya Batı stili olarak verilen kahvaltı seçenekleri oldukça zayıf olup, beklentileriniz karşılamayabilir. Otellerde ve günlük hayatta 8 ve 88 rakamına birçok yerde rastlayabilirsiniz. Bunun sebebi bu rakamların Çinliler için uğur ve şans getirdiğine inanılmasıdır. Şehir ve bölgeleri gezmek için araç kullanmayacak iseniz otobüs en iyi seçenektir. 

Taksi için 2-3 kilometrelik yere 25 patacas (yaklaşık 55 tl) verecekken, otobüs ile bölgenin en uzak yerine bile sabit 6 patacas vermek imkân dahilindedir. Otobüslerin klimalı ve ücretsiz wifi hizmeti verdiğini de hatırlatmak isterim. Fakat en önemli konu otobüs kullanmanız durumunda ücreti 6 patacas olarak tam vermenizdir. 10 veya daha yüksek Patacas vermeniz durumunda otobüste para üstü alma imkanı bulunmamaktadır. Bu konuyu özellikle hatırlatmak isterim. 

Taipa ve Coloane bölgelerine 37 nolu otobüs ile gidilirken, Macau bölgesi için MT1 nolu otobüsler ile gidilebilmektedir. En uzak bölge otobüs ile yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Macau bölgesinde bulunan eski şehir bölgesinde; Aziz Paulo Katedrali Harabesi, A-Ma Tapınağı ve Senado Meydanı başlıca gezilecek noktalardır. Köprüyü geçtikten sonra inilecek ilk duraktan Katedral harabesi yürüyerek yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir. Sıcak havada yerli insanların özellikle bayanların şemsiye ile güneşten korunduklarına şahit olacaksınız. Bu nedenle buraları gezerken gözlük ve şapka ihtiyacınız söz konusu olacağı için bu konuda hazırlıklı olmanız faydanıza olacaktır. Macau Müzesi de gezilmeye değer yerlerden birisidir. Tüm Macau’yu gezmek en fazla 4-5 saat sürecek özelliktedir. Bu nedenle kumarhane haricinde gezilecek yerler açısından çok zengin bir yer özelliğine sahip değildir. 

Bununla birlikte Çin Kültürü ve mutfağına yönelik çok zengin örnekler bulunmaktadır. Günlük hayat açısından ortanın üzerinde pahalı bir bölgedir. Hamburgeri 200 tl civarında olan (Five Guys), 120 tl civarında olan (Mc Donalds) seçenekler mevcuttur. Salataların 120-200 tl, günün balığının 400 tl, tavuk ve eti yemeklerinin yaklaşık 450-500 tl olduğu restoranlar sizleri beklemektedir. Çin mutfağına yönelik seçenekler olarak çorbaların 60-90 tl, tavuk ve diğer seçeneklerin 50-90 tl civarında olduğunu belirtebilirim. Kaliteli Portekiz şaraplarını da uygun fiyata burada deneyebilir, hediye olarak yanınızda götürebilirsiniz. Yerel para biriminden gördüğünüz fiyatları 2 ile çarptığınızda Türk lirası ile kıyaslayabilirsiniz.  Ayrıca sokaklarda sıklıkla göreceğiniz eczanelerden yerel ve Çin yapımı ilaçları uygun fiyata tedarik edebilirsiniz. Özellikle Çin seramik ve porselenlerini çok uygun fiyatlara süpermarketlerin ev eşyası bölümlerinde bulabilirsiniz. Bu arada burada vergi olmadığına da hatırlatmak isterim. Bu nedenle elektronik eşya başta olmak üzere, değerli eşyaların fiyatlarını karşılaştırarak buradan almanız avantajlı olacaktır.

Son derece barışçıl ve sakin insanlardan oluşan Macau halkı yabancılara karşı da son derece yardımcı davranışlar içerisinde hareket etmektedir. Zaten yardım istediğiniz kişi İngilizce bilmiyor ise hemen yanınızdan kaçarcasına uzaklaşacaktır. Benim de ilk kez geldiğim Macau son derece güzel izlenimler bıraktı. 

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 26.03.2023
  • Süre : 4 dk
  • 1080 kez okundu

Google Ads