Site İçi Arama

kultur-sanat

Polonya'nın Başkenti Varşova Sokaklarını Geziyoruz

Her yeri yürüyerek gezerken yeşil alanların ve şehrin her tarafının çiçekler ile bezenmiş olması çok daha iyi fark edilebilecektir. Son derece ilginç ve bir o kadar da tarihi mimariye sahip binaların arasında gezmek ayrı bir keyif vermektedir.

Varşova Denilince İlk Akla Gelenler:

Bugün sizlere Polonya’nın başkenti olan Varşova hakkında rafine bilgiler aktarmaya çalışacağım. Avrupa’da denize kıyısı olmayan ülkenin nehir üzerine kurulmuş bu büyük şehir son derece geniş yeşil alanları ile gelenleri etkilemektedir. Sokaklarının temizliği ve her tarafta özenle bezenmiş çiçek toplulukları ile özellikle yaz aylarında sizleri bambaşka bir aleme taşıma özelliğine sahiptir.

Varşova’ya Yazın Gidilir:

Buraya yapacağınız ziyareti yaz döneminde planlamanız halinde, alacağınız keyif çok daha fazla olacaktır. Her yeri yürüyerek gezerken yeşil alanların ve şehrin her tarafının çiçekler ile bezenmiş olması çok daha iyi fark edilebilecektir. Son derece ilginç ve bir o kadar da tarihi mimariye sahip binaların arasında gezmek ayrı bir keyif vermektedir.

Şehrin oldukça geniş bir havalimanı mevcut olup, ülkemizden buraya yaz ve kış düzenli seferler mevcuttur. Terminalden taksi veya kiralık araç seçenekleri ile kalacağınız otele gidebilirsiniz. Otel seçimini şehir merkezinde yapmanız daha uygun bir hareket tarzı olacaktır. Çünkü şehir içerisinde gezilecek yerlere yürüyerek ulaşabilmek imkân dahilindedir. Ayrıca kiralık araç seçeneğini kullanmanız durumunda (tercih edilmesi önerilmektedir) park yeri sorunu bulunmadığından ve trafik keşmekeşi olmaması nedeniyle gezi esnasında son derece rahat edeceğinizi söyleyebilirim. Bununla birlikte şehirde raylı sistem ve otobüsle toplu ulaşım imkanları da mevcuttur.

Varşova, Düzenli Bir Avrupa Şehridir:

2 inci Dünya Savaşında yoğun bombalama ve çatışmalar sonrası kentin büyük bölümü etkilendiğinden dolayı, adeta küllerinden yeniden doğan Varşova, düzenli yapısı ile tipik bir Avrupa şehridir. Yürüyerek çok rahat ulaşabileceğiniz eski şehir bölgesindeki Kraliyet Kalesi en eski yapısı olup, son derece etkileyici özelliğe sahiptir.

Araç trafiğine kapatılmış olan bölgede; dar sokaklar ve Arnavut kaldırımlı yollar eşliğinde eski şehri keşfetmek insana bambaşka bir huzur vermektedir. Geniş meydan etrafında ve dar sokaklar arasında; son derece temiz ve düzenli şekilde çok sayıda kafe ve restoran mevcut olup, burada dinlenmek ve içecek eşliğinde insanları ve ortamı seyretmekten kendinizi saatlerce alıkoyamayacaksınız. Sadece bu ortamı yaşamak bile bence bu şehri cazip kılmaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklığın 20-25 derecede olması nedeniyle bu keyif ancak bu dönemde yaşanabilir. Kış döneminin ayrı güzelliği olmasına rağmen bu ortamı bulamayabilirsiniz.

Kraliyet Kalesi

Kraliyet Kalesi geniş bir alanı kapsamakta olup, kiremit rengi yapıları son derece ilgi ve dikkat çekmektedir. Kalenin içinde ve dışındaki geniş yeşil alanda birçok bina mevcut olup, küçük sarayı yoğun olarak ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Tavus kuşları eşliğinde gezeceğiniz bu mekân oldukça güzel anlarınıza tanıklık edecektir. İçerde sergilenen resim ve tabloların açıklamaları özenle önlerinde sunulmuş ve hikayeleri ziyaretçilere aktarılmaktadır.

Kraliyet Parkı:

Bu bölgenin çıkışında ise sizleri geniş bir yeşil alan nehir kıyısında beklemektedir. Laznieki Parkı olarak adlandırılan aslında eski Kraliyet Parkı olan bu bölgede sincaplar eşliğinde yürüyebilir, oturma alanlarında kitap okuyup dinlenebilirsiniz. Burada geçireceğiniz zaman içerisinde bizdeki büyük şehirlerde de neden böyle alanlar bulunmaz diye düşünebilirsiniz. Aldığınız oksijen ve keyif sonrası kendinizi şehrin diğer bölgelerine doğru yönlendirebilirsiniz.

St. Johns’s Katedrali ve Varşova Tarih Müzesi:

Şehirde bulunan St John’s katedrali orta büyüklükte olup, içerisinde bulunan mozaikler ilgi çekicidir. Hemen yakınında bulunan Varşova Tarih Müzesinde çok sayıda eser sergilenmekte olup, giriş ve ziyaret ücretsizdir. Yine buraya oldukça yakın mesafedeki Chopin müzesi, ünlü sanatçıya ait malzemelerin sergilendiği bir yerdir. Görüldüğü üzere yürüyerek ulaşabileceğiniz birçok gezilecek aynı bölge içerisindedir. Buradan araç ile 10-15 dakikalık sürede gedebileceğiniz Getto bölgesi ve büyük Yahudi Mezarlığı yine bu şehirdedir.

Varşova Mutfağı:

Varşova’da yerel ve dünya mutfaklarına yönelik çok sayıda restoran bulunmaktadır. Adım başı tabir edebileceğimiz sıklıkta bulunan bu restoranlarda yerel yemeklerin sunuluşu genelde “yiyebileceğin kadar-sınırsız” türünden olup fiyatları son derece makuldür. Genelde patates ve kümes hayvanları ağırlıklı menüleri bulunmaktadır. Güzel ortamlarda sunum yapılmakta olup, lezzetli olma özelliğine sahiptirler. Dünya mutfağına yönelik olarak ise ağırlıklı İtalyan mutfağına rastlanmaktadır.

Hesaplı Bir Şehir:

Buraya yapacağınız ziyaret için zaman planlamasında iki günlük bir süre gezilecek yerler açısından yeterlidir. Keyif sürenizi uzatmak istemeniz durumunda bu ihtiyaç artabilir. Konfor seviyesine bağlı olarak artış gösteren otel fiyatları Avrupa’daki muadillerine göre hesaplı durumdadır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 03.04.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1918 kez okundu

Google Ads