Site İçi Arama

kultur-sanat

Sudan'ın Hartum Şehrini Gezelim

Hartum, Beyaz Nil ve Mavi Nil adı verilen nehirlerin birleştiği yerde kurulmuş olup, Afrika coğrafyasına göre çöl ortamından uzakta yeşilliklere sahip bir şehirdir.

Nehirlerin Keşistiği Yer:

Bugün sizlere Afrika’da bulunan Sudan Ülkesinin başkenti olan Khartum ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Şehir, Beyaz Nil ve Mavi Nil adı verilen nehirlerin birleştiği yerde kurulmuş olup, Afrika coğrafyasına göre çöl ortamından uzakta yeşilliklere sahip bir ortamdadır. Bu nedenle gün içerisinde aniden şiddetli yağışlar ile karşı karşıya kalınmasına rağmen gündüz zaman zaman 40 derece sıcaklıklar olağan hale gelmiş bir durum olarak sizleri beklemektedir.

Afrika kıtasının ortasında modern görünümlü bir şehir olan Khartum (Hartum); dar sokakları ve yerel pazarlarıyla ünlü olup, ülkenin ticaret ve ekonomik merkezi konumundadır. Yerel pazarlarında hemen hemen her tür ürüne rastlamak mümkün olup, pazarlık yapılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde aynı ürünü çok farklı fiyatlar ile almış diğer insanlar arasında yer alabileceksinizdir.

Şehrin çok büyük olmayan havalimanından çıkışta sizi; eğer daha önceden koordine ettiğiniz transfer aracı yok ise taksiler karşılayacaktır. Yabancılara karşı nazik olmalarının yanı sıra aşırı fiyat talep etmek konusunda çekimser olmayan taksiciler umduğunuzdan daha fazla ücret vermenizi isteyebilirler. Bu nedenle gelmeden önce kalacağınız yer ile havalimanı diğer yerlere göre ortalama taksi fiyatlarını internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu sayede umduğunuzdan daha fazla ücret ödememiş olursunuz.

Güvenlik açısından gece şartlarında sokaklarda yalnız gezmemenizi ve üzerinizde görünür değerli eşyalar bulundurmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Kaldığınız otellerde bulunan kasalar vasıtasıyla bu tür eşyalarınızı muhafaza etmeniz sizin için daha uygun bir hareket tarzı olacaktır. Dışarıda gezmek için hem sıcaktan korunmak hem de aniden ortaya çıkan kum fırtınalarından etkilenmemek için, şal türü korunma kıyafetlerinizi yanınızda giderken götürmek son derece faydalı olacaktır. Eğer bu konuda hazırlıksız giderseniz, şehrin ünlü dar sokakları ve pazarlarında bu tür ürünleri oldukça makul fiyata pazarlık etmek kaydıyla tedarik edebilirsiniz.

Nil Nehri:

Şehrin sosyal ve normal yaşamında en önemli unsur kuşkusuz Nil Nehri. İki nehrin birleşmesi sonucu Nil Nehri olarak adlandırılan gerçek insanların hayatında son derece önemli bir yer işgal etmekte. Zira tarım ve hayvancılıktan, ticarete, turizme kadar her platformda Nil Nehri son derece kilit özelliğe sahip durumdadır. Evlenen çiftlerin düğünden sonra bereket maksadıyla Nil Nehrine gitmesi son derece popüler bir ritüel olup, insanların kendileri için önemli ve özel etkinlikleri hem nehir kıyısında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle şehri gezerken Nil Nehri boyunca kıyıda bu tür etkinliklerle karşılaşabilirsiniz.

Konaklama ve Ulaşım:

Şehir içerisinde yeme içme imkanları son derece geniş bir yelpazede yerli halk ve ziyaretçilere sunulmaktadır. Fiyatlar açısından zaman zaman Türkiye’ye göre yüksek ücretler ile karşılaşılması ihtimal dahilindedir. İki kişi normal bir restoranda yemek yeme karşılığı 10 Euro civarında ücret ödeyebilirsiniz. Cafe’de sütlü bir kahve için 1,5 Euro, McDonalds menüsü için 3 Euro ortalama fiyat olarak sizlere fikir verebilir. Ülke genelinde internet hizmete son derece yavaş ve zaman zaman imkânsız durumda olup, güvenlik açısından telefonunuzun pek gösterilmemesi tavsiye edilmektedir. Özellikle kadınların tek başına güvenlik açısından sorun yaşamaları ihtimal halindedir. Trafik açısından da son derece zor şartlar sizleri beklediği için araç kiralama pek tavsiye edilmemektedir. Hastane ve sağlık hizmetleri son derece yetersiz durumda olup, hijyen açısından da elverişli şartlara sahip değildir.

 

Nile Street ve Milli Müze:

Kentin içerisinde gezmeniz açısından “Nile Street” olarak adlandırılan yer çok popüler durumdadır. Fakat popüler kelimesi sizleri aldatmasın aslında nehir kıyısında yaklaşık 40 derece sıcaklıkta yürürken göreceğiniz köprülerden ibaret bir yürüyüş alanıdır. Sadece sizlere anı olacak fotoğraf çekimi haricinde çok önemli bir özelliği bulunmamaktadır.

Bununla birlikte şehir merkezinde bulunan Milli Müze oldukça geniş koleksiyonu ile ilgilenen ziyaretçilerini beklemektedir. Müzeye yaklaşık 2 Euro ücret ödeyerek girebilir, çok sıcak ortamda oldukça konforlu bir şekilde galerileri gezebilirsiniz. Özellikle Antik Mısır dönemine yönelik son derece ilginç ve güzel eserlere göz atabilirsiniz. Fakat nedense fotoğraf çekimine izin verilmediği için sizlere buraya yönelik görsel iletemedim. Liman bölgesinden kalkan tekneler ile nehir boyu gezilere yaklaşık 10 Euro ödeyerek katılabilirsiniz. Eğer böyle bir etkinlik yapmak isterseniz akşam üstü saat olarak uygun olacaktır, ama üzerinize uzun kollu kıyafetler giymeniz şiddetle tavsiye edilir. Çünkü sıtma tehlikesi olan sivrisinekler sabah gün doğumu ve akşam gün batımında etkilidirler.

 

Yumurta Hotel:

Şehir merkezinde bulunan yumurta şeklindeki otelin görüntüsü de buraya yönelik görsellerin içinde önemli yer tutmaktadır. Gece ayrıca dışarısı özel ışıklandırılan bu otel ziyaretçiler tarafından ilgi çekici bulunmaktadır. Kalış için geceliğine yaklaşık 500 Euro gibi fiyat talep edildiğini öğrendiğim bu otelin konaklama için pek uygun olacağı tahmin edilmemektedir. Buralara gelmiş iken bu şehir için maksimum 2 gün ayrılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Gece hayatı ve eğlence için son derece kısıtlı olmanın yanı sıra güvensiz ortam nedeniyle tavsiye edilen herhangi bir mekân bulunmamaktadır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 15.05.2022
  • Süre : 4 dk
  • 1677 kez okundu

Google Ads