Site İçi Arama

kultur-sanat

Yavru Vatanımızı Gezelim

Girne’nin batı çıkışında bulunan Karaoğlanoğlu semti son derece tarihi alanlara sahiptir. Barış Harekâtında ilk çıkarma birliklerinin adaya ayak bastığı bölge bu bölgede ilk adım anıtı ve şehitlik bulunmaktadır. Biraz ilerisinde adaya çıkan alayın komutanı Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun harekatın ikinci günü şehit edildiği mekân bulunmaktadır.

Ulaşım ve Gümrük İşleri

Bu haftaki makalemde sizlere “Yavru Vatan” ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım. Stratejik konumu nedeniyle tarihin tüm evrelerinde her zaman kendinden söz ettiren bu güzel diyar yaklaşık 48 sene önce icra edilen Barış Harekâtı sonrasında günümüzdeki konumuna kavuşmuştur. Buralara Alanya’dan kalkan deniz feribotları ve Lefkoşa’da bulunan Ercan Uluslararası Havalimanı’na yapılan uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz. Türkiye’den yılın her döneminde fakat özellikle yaz periyotunda Kıbrıs’a yoğun uçak seferleri düzenlenmektedir. Buraya yapacağınız gezi esnasında yanınızda pasaport bulunmasına gerek olmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınız ile yurt dışı çıkış harcı ödemeden Kıbrıs’a seyahat edebilirsiniz. Pasaport polisinin önlerinde bulunan küçük bir forma isminizi ve T.C. kimlik numaranızı yazmanız yeterli olup, her iki tarafta ülke giriş ve çıkışları esnasında damgalanması yeterlidir.

Alanya, Antalya ve Mersin’den haftanın belli günlerinde Girne Limanına gerçekleştirilen feribot seferleri vasıtasıyla deniz yolu ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Ben daha önceleri gerçekleştirdiğim Alanya-Girne feribot seferinden son derece memnun kalmıştım. Denizin dalga ve rüzgâr durumuna göre yaklaşık 3 saat süren bir sürede ulaşım imkânı mevcut olmakla birlikte güncel fiyatları internet ortamında incelemekte fayda vardır. Zira her gün karşılıklı sefer bulunmamaktadır. Girne Limanına ulaştıktan sonra kalacağınız yer Girne’de ise yürüyerek buraya rahatlıkla gidebilirsiniz çünkü liman tam merkezde bir konuma sahiptir. Magosa, Lefkoşa veya başka bir yerde konaklama planladı iseniz taksi veya kiralık araç seçeneği sizleri beklemektedir. 

Havayolu ile ulaşım seçeneğini tercih etmeniz durumunda; Barış Harekâtının ilk günü şehit olan Hv.Plt.Bnb. Fehmi ERCAN’ın isminin verildiği Ercan Uluslararası Havalimanı sizleri beklemektedir. Mütevazi ölçülere sahip olan havalimanının halihazırda yeni pist ve park sahaları ile genişletme ve yenileme faaliyetleri devam etmektedir. Uçaktan inişi takiben yürüyerek ülkeye giriş işlemlerinin yapıldığı alana doğru yönlendirileceksiniz. Kısa süren işlemlerden sonra bagaj alımı ve gümrüğü geçerek çok kısa süre içerisinde terminal dışına ulaşabilirsiniz. 

Taksi Kullanımı ve Araba Kiralama İmkânları

Daha önceden planlanmış transferiniz mevcut değil ise taksi ve belirli zamanlardaki toplu ulaşım imkanları mevcuttur. Terminal çıkışında sol tarafta bulunan toplu ulaşım peronundaki seferler ile belirlenmiş noktalara gidebilirsiniz. Fakat bu noktalar belirli alanlarda olup sonrasında taksi ile devam etmeniz gerekebilir. Eğer taksi seçeneğini tercih edecek iseniz, örnek olması açısından Havalimanı-Magosa arası 750-800 TL gibi güncel bir fiyat ödemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Hemen hemen tüm araçların geniş Mercedes marka olması ise ayrı bir özellik olarak dikkatinizi çekecektir. Bunun yanı sıra kalabalık aile ve gruplar için özel minibüs transferleri de mevcuttur. 

Bir başka seçenek ise benim de buralara geldiğim zamanlar tercih ettiğim kiralık araç imkanıdır. Kişisel kullanım ve büyük bir elastikiyet imkânı nedeni ile tercih edilebilecek seçenektir. Oldukça uygun fiyatlara, genelde en az 2-3 gün kiralama şartı ile sunulan bu imkân buraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle terminal çıkışında bulunan büyük park alanı kiralık araç topluluğu olarak dikkatinizi çekecektir. Aracınızı size teslim eden kişiler ile gerekli işlemlerin tamamlanmasını takiben kiralık aracınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Seyahat sonrası araç teslim için terminal otoparkına döndüğünüzde araç anahtarını belirlenmiş kutuların içine bırakmanız yeterlidir. Oradan uçağınıza geçebilirsiniz. Genelde araçların benzin depoları boşa yakın teslim edilip, aynı şekilde teslim edilmesi usulü geçerlidir. Trafiğin soldan olması sizleri ürkütmesin, trafik kurallarına uyum son derece kolaydır. Soldan trafiğe alışık olmayanları ilk başta rahatsız edecek en önemli husus yollarda sıklıkla kullanılan kavşak ya da buradaki ifadesiyle “çember”lerdir. Çember içindeki aracın önceliğine uyum kesin olup herkes bu kurala uyum için gereken hassasiyeti göstermektedir ve sizden de bu beklenmektedir. 

Lefkoşa

Bu güzel diyara gelindiğinde genel olarak Lefkoşa’da herkesin uğrak yeri olan ve adayı ikiye ayıran Yeşil Hattın sembolü Ledra Palace Hotele uğramanızı öneriyorum. Otelin en üst katına çıkılarak terastan şehrin her iki tarafını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Barış Harekâtı sonrası ayrılan iki bölgenin ortasında bulunan bu otelde yakın zamana kadar Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri konaklamaktaydı. Lefkoşa içerisinde bulunan Büyük Han mimarisi ve yazın bile sunduğu serinlik ve ferahlık ile ziyaretçilere güzel alışveriş fırsatları sunmaktadır. Burada taburelerde içeceğiniz kahvenin lezzeti size iyi gelecektir. 

Şehrin içerisinde özellikle nehir kenarına yakın müstakil evlerin bahçelerinde, ayrıca yol boylarında bulunan limon ve narenciye ağaçları bahar aylarında son derece güzel kokuları ile sizleri mest edecektir. Ev sahiplerinin limon toplamanıza müsaade ettiği güzel bir ortamda sabah yürüyüşleri özellikle bahar döneminin en güzel faaliyetidir. Kent merkezinde birçok alanda küçük müze haline getirilmiş yerler görebilirsiniz. Barış Harekâtı öncesi gözü dönmüş EOKA militanlarının, eşini ve çocuklarını banyoda katlettiği Türk askeri doktorunun sonradan müze haline getirilmiş evi bunların başında gelmektedir. İçeri girdiğiniz andan itibaren size sanki o anları hatırlatan bir kasvete sahip olan ev, sizleri ister istemez o acı dolu günlere götürecektir. 

Lefkoşa’dan kuzeye doğru yola çıktığınızda karşınızda tüm heybeti ile Beş Parmak dağları ve boğazı geçtikten sonra eşsiz manzarası ile deniz kıyısına kurulmuş Girne şehri beklemektedir. Tepelerde bulunan birçok büyük villa ve malikaneler ile meyve ağaç bahçeleri dikkatinizi hemen çekecektir. Zeytinlik adı verilen semt ise sayısız zeytin ağaç bahçeleri ile son derece güzel bir görünüme sahiptir. Girne şehrinin merkezinde bulunan Girne kalesi ve limanı özellikle akşam üstü insana keyif veren manzarası ve ortamı ile sizleri beklemektedir. Kale etrafı ve liman bölgesinde bulunan restoran ve kafeler her daim yerli ve yabancı turistler tarafından uğrak yeri olarak kullanılmaktadır. Fiyatlar ülkemiz fiyatlarına göre biraz daha ucuzdur. Özellikle vergi oranlarının uygunluğu nedeniyle birçok ürün ülkemizdeki fiyatlara göre cazip durumdadır. 

Girne’nin batı çıkışında bulunan Karaoğlanoğlu semti son derece tarihi alanlara sahiptir. Barış Harekâtında ilk çıkarma birliklerinin adaya ayak bastığı bölge bu bölgede ilk adım anıtı ve şehitlik bulunmaktadır. Biraz ilerisinde adaya çıkan alayın komutanı Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun harekatın ikinci günü şehit edildiği mekân bulunmaktadır. Bu bölgeyi geçtikten sonra Kıbrıs Harekâtı ile özdeşleşen ve 1964 yılında gerçekleştirilen hava harekâtında uçağı vurulduktan sonra Rumlar tarafından ele geçirilen Yüzbaşı Cengiz Topel’in işkence ile şehit edildiği askeri binaların da bulunduğu açık hava müzesi son derece değişik izlenimleri sizlerde de bırakacaktır. Burada ayrıca Barış Harekâtı sonrası Rumlardan ele geçirilen askeri araç ve teçhizatlar sergilenmektedir. 

Adanın batısına doğru devam etmeniz durumunda yaklaşık 10 km sonra sizleri ismi Geçitköy olan çok güzel bir baraj karşılayacaktır. Burası Türkiye’den adaya su transferinin deniz altından borular ile sağlandığı ve toplandığı bir bölgedir. 

 

Girne ve Mavi Köşk

Geçitköy barajından yaklaşık 5 km ileride, halihazırda askeri birlik içinde bulunan ve halkın ziyaretine açık bulunan Mavi Köşk bulunmaktadır. Evin sahibi, büyük bir silah kaçakçısı ve aynı zamanda Barış Harekâtı ve öncesinde Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Makarios’un avukatı olan zengin bir Rum vatandaşıdır. Burayı ziyaret ettiğiniz zaman o dönemde yapılan evin çok ilginç özelliklerini görecek ve zenginliğin boyutlarına şahit olacaksınız. 

Köşk orman yolu üzerinde ağaçlık bir bölgede eşsiz bir mimariyle yapılmış olup; en önemli özelliği yoldan gelirken dışardan bakıldığında görülmemesi, köşkün her yerinden ise yol dahil her yerin rahatlıkla izlenebilmesidir. Silah kaçakçısı olduğu için güvenlik sebebiyle bu şekilde inşa edildiği anlatılmaktadır. Zamanın şartlarına göre son derece lüks bir şekilde dekore edilmiştir. Muhteşem bir havuzu ve klimalı tüm odaları ile son derece ilgi çekicidir. 

Birçok ayrıntı dikkatinizi hemen çekecektir. Örneğin bahçede bulunan amfi bölümündeki yerde bulunan siyah taşın üstünde durduğunuzda yüzünüzü köşke dönerek konuşursanız sesinizin yankılandığını duyacaksınız. Diğer yön ve şartlarda bunun gerçekleşmemesi bana son derece ilginç geldi. Anlatılanlara göre mahkemede savunma yaparken heyeti etkilemek amacı ile sesinin kontrolünü burada denemekteydi. Bunun gibi birçok değişik ve etkileyici özelliği bulunan Mavi Köşk’ün büyüsünü kaçırmamak nedeniyle buraya ait bilgileri bu kadar vermekle yetiniyorum. Burayı ziyaret ettiğinizde yazmadığım diğer hayret verici özelliklerini, ilginç detaylarını sizler de öğrenecek ve başka insanlara anlatacaksınız. 

Girne Kalesi ve içindeki Batık Gemi Müzesi ziyaretçiler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Yaz günlerinde sabah saatlerinde ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Daha sonraki saatlerde yapılacak ziyaretler esnasında çok yüksek sıcaklıklar (40-50 derece) nedeniyle rahatsız olma ihtimali mevcuttur. Girne koy limanından oldukça yüksek açılı patikaları ile kısa yoldan ulaşma imkânı mevcuttur. Buradan Beylerbeyi bölgesinde bulunan Bellapais Manastırına giderek yörenin tarihi gelişimini inceleyebilirsiniz.

Girne’den Magosa’ya doğru gitmek isterseniz meşhur Değirmenlik bölgesinden gitmenizi öneririm. Bu bölge Beşparmak Dağ silsilesi içerisinde bazı yerleri keskin virajlı olarak devam eden gündüzleri tercih edilmesi gereken bir yoldur. Fakat özellikle tepelere yaklaştığınızda göreceğiniz manzara ve oralardaki açık hava çay evlerinde içeceğiniz kahve veya çay yorgunluğunuzu bir anda alacaktır. 

 

Magosa

Magosa’ya yaklaşık 20 km kala soldan ayrılan yol ile Salamis Harabelerine ve öncesinde Hristiyanlar için son derece önemli olduğu için değer verilen Aziz Barnabas Manastırı ve mezarını ziyaret edebilirsiniz. İkonların yoğun sergilendiği manastır ve rivayete göre mezarı olduğu iddia edilen yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Salamis harabeleri ise günümüze kadar oldukça sağlam olarak muhafaza edilmiş ender yerlerden birisidir.

Gazi Magosa şehrinin merkezinde bulunan özgürlük anıtını geçince karşınıza Magosa kalesi ve hemen yakınında Namık Kemal’in sürgün yaşadığı zindan ve şimdiki hali ile müzesi gelecektir. Buralara gelmiş iken daha önceleri kapalı bölge olarak bilinen Maraş bölgesini de ziyaret etmenizi şiddetle öneririm. Geçtiğimiz yıl açılan bölümden yürüyerek Barış Harekâtından beri kapalı olan şehrin bu bölümünü gezdiğinizde o yıllarda bile Kıbrıs’ın Türkiye’den daha zengin ve farklı bir ortama sahip olduğunu göreceksiniz. Lüks otel ve malikanelerin yanı sıra şimdilerde bile çok lüks olan mağaza ve otomobil galerilerinin tabelaları sizleri de şaşırtacaktır. Buradan araç ile belirlenen güzergahı takip ettiğinizde halkın kullanımına açılmış barış plajına ulaşabilir ve dünyanın başka hiçbir yerinde kolay kolay göremeyeceğiniz deniz ve kum zevkini yaşayabilirsiniz.

Sizlere şu ana kadar özetlemeye çalıştığım bu etkinlikler için ayrı ayrı taksi seçeneği yerine araç kiralamanızı öneririm. Yalnız bilmeniz gereken soldan trafik farklılığının yanı sıra, hız limitlerine mutlak uyumun çok önemli olduğudur. Ülke genelinde yol boyu hız limiti ve kamera işaretleri gördüğünüzde mutlaka uyum çünkü arka arkaya iki kez göreceğiniz bu işaret sonrası gece/gündüz kamera ile karşılaşacaksınız. Hız toleransının “sıfır” olduğunu özellikle hatırlatmak isterim. Aksi takdirde birçok ceza makbuzu ile karşılaşmanız olasılık dahilindedir.

Gece hayatı ise sayısız lüks otel ve mekanlarda ünlü sanatçılar eşliğinde gelen ziyaretçilere sunulmaktadır.

Keyifli geziler dilerim.

Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Kaptan Pilot Cihan GÜLBAHAR
Tüm Makaleler

  • 24.07.2022
  • Süre : 5 dk
  • 993 kez okundu

Google Ads