Site İçi Arama

kultur-sanat

Bir Türkiye Potpurisi

Bazen biraz durup biraz nefes almak lazım diye düşünüyorum. Genellikle günlük keşmekeş içinde boğulup gidiyoruz.

Yaşamda Biraz Soluklanmak mı Lazım?

Bazen durup biraz nefes almak lazım diye düşünüyorum.

Genellikle günlük keşmekeş içinde boğulup gidiyoruz. Herkes geçim derdinde, onu biliyorum, enflasyon etkisiyle yılbaşında yapılan maaş zamları eridi gitti zaten, birçoğu için hiçbir şeye para yetmiyor. Hayat pahalılığı sarmış ortalığı, iki lokma yiyecek bir şeyler bulabilmek için birçokları gecesini gündüzüne katıyor, yine de ellerine geçen geçinmelerine yetmiyor. Değil ülkenin halini düşünmek, kapı komşusunun halini, hatırını bile soracak vakit bulamıyorlar, gözleri hiçbir şeyi görmüyor. Hepsi bir dilim ekmek parası, geçim derdinde.

Salgın zaten kapanmak zorunda bırakmıştı hepimizi evlere, bir çoğumuz yeni yeni dışarı çıkıp bir nefes alıyoruz. Allah'tan bahar geldi.

Bahar Geldi Ama Savaşlar Devam Ediyor:

Birçokları için hayatın tadı bile kalmadı ama yine de en azından kısa bir süre durup kısa bir nefes almak herkese iyi gelecektir. Biraz olsun hayatın tadını hissetmek gerekli.

Ben de çıktım bahçeye, biraz temiz hava alayım dedim. Hava buralarda halen daha serin, ama baharın kokusu sarmış her yanı. Oturdum bahçede bir banka. Biraz moralim yerine geldi. Aklıma internetten izlediğim haberlerden kareler geliyor.

Rusya savaşıyor, Ukrayna'da onca insan zor durumda. Ukraynalı askerler bizim Bayraktar'lar için şarkı yazmışlar. Şarkıda Bayraktar ile vurdukları tankları gösteriyorlar. Ruslar ise karşılık olarak kaç tane Bayraktar düşürdüklerinin propagandasını yapıyorlar. Süregelen savaşta her iki taraf da durmuyor, Ruslar yeni taktiklerle azar azar da olsa ilerlemeye devam ediyorlar. Dünya sadece izliyor. Bitsin istiyorum artık şu savaş. İki kardeş ülke uzun süre geri dönüşü olmayacak bir nefret ile birbirlerine düşman oldu, ne kadar yazık.

Dünyada ticaret savaşı devam ediyor, Çin fiyatları yukarı çekmek için salgını bahane edip sadece kendisinin ürettiği birtakım malları elinde tutuyor. Çin denizinde bir sürü gemiyi bekletiyor, bir anlamda dünyadan öç alıyor. Çin gerçekten biraz daha ileri bir tarihte tüm ülkeler için büyük bir sorun olacak gibi geliyor bana.

Hayatın Tadı Konserler Neden Yasaklanır Acaba?

Bir sürü yerde iktidarın konserleri, etkinlikleri yasaklama arzusunda olmasını anlamıyorum. Melek Mosso konserini bile yasaklamak, nedir bu, anlaşılır gibi değil, ne yapmaya çalışıyorlar, inanın anlamıyorum.

Bir yandan silahlı kuvvetlerin Irak'taki operasyonundan şehit haberleri geliyor. Bitmedi bir türlü şu terör örgütü. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Bir taraftan Suriye'de yeni operasyon hazırlıkları yapılıyor. Rusya'nın bölgede etkinliğinin azalması iyi bir fırsat sanırım, yarım kalmış işin tamamlanması herkes için faydalı olacak. Yeter ki bunu yine iç politika malzemesi yapmasalar. Gerçi bir kişinin yaptıkları, yapacaklarının garantisidir derler, hiç ümidim yok, yine ekranlarda propagandasını dinleyeceğiz her halde.

Altınlarımızı satıyorlarmış diye haberler var, İngiltere'de altınımız kalmış mıydı acaba, hepsini çekmişlerdi merkez bankasına diye hatırlıyorum. Belki de yanılıyorumdur. Satıyorlarsa hiç iyi değil, iyice batıyoruz demektir.

Her şeye yine zam geldi, benzin, mazot, şeker. Duramadı şu fiyatlar. Rusya kadar bile olamadık, burada bile o derece artmıyor fiyatlar.

Bir yandan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış, kaçacaklar diyor, belki söyledikleri dikkat çeksin diye böyle söylüyor, ama daha dikkatli kelimelerle anlatabilirdi bildiklerini. Gerçi satır arasında söylediklerinden ben başka türlü anlıyorum, bürokrasiye asıl mesajı, durun artık demek istiyor, o kadar güvenmeyin iktidardakilere. Komik olan iktidar yandaşlarındaki telaş, hep bir ağızdan durumu anlatmaya çalışıyorlar ekranlarda. Yine mahkemeye verilecek Kılıçdaroğlu, bir sürü tazminata mahkûm edilecek. Aklıma Demokrat Parti günlerindeki Kasım Gülek'in tutuklanması geliyor, o raddeye gelmez inşallah içerdeki siyasi çekişme.

Bir taraftan sosyal medya kanunu hazırlanmış, iftira atanlara hapis geliyormuş, nasıl tespit edecekler acaba trolleri, yine bulanık suda balık avlayacaklar gibi geliyor bana. Hayırlısı, bir işe yarar belki.

Bir yandan son zamanlarda spor dallarındaki başarılarımız aklıma geliyor, hanımların voleyboldaki başarıları, bokstaki başarıları, basketbol, yine erkeklerde voleybol, diğer dallarda bireysel başarılar, hepsi gurur veriyor.

Hayatın Gerçeği, Yazı Değil Market Vakti:

Hanımın sesini duyuyorum uzaktan, haydi diyor, markete gidiyoruz. Yine mi market diye düşünüyorum içimden, bir gülümseme geliyor yüzüme, aklıma en son paylaştığım erkeklerin market derdi paylaşımım geliyor.

Hadi artık sallanma diyor hanım uzaktan. Yavaştan kalkıyorum, geliyorum diyorum.

Moskova'dan sevgi ve saygılar

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 28.05.2022
  • Süre : 3 dk
  • 1083 kez okundu

Google Ads