Site İçi Arama

kultur-sanat

F-16 Pilotluk Eğitimine Başlayan Hava Pilot Teğmen Ayşe ÖNCEL, İstanbul’da Düzenlenen Törenle 2024 Türkiye Güzeli Tacını Taktı

ABD Hava Kuvvetlerinde görevli Teğmen Madison Marsh, Miss America tacını takan ilk muvazzaf Amerikan Hava Kuvvetleri subayı olarak tarihe geçti. Bizde de Teğmen Ayşe ÖNCEL, Türkiye Güzeli seçilseydi, tepkiniz ne olurdu?

Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanlığının resmi Twitter (X) hesabında, ‘Miss America’, 2024 yılı Amerika Güzeli seçilen Hava Pilot Teğmen Madison Marsh’ı kutlayan bir mesajı görünce, ne yalan söyleyeyim, gözlerime inanamadım. Emekli bir asker olarak ‘kabullenmekte’ zorlandım. O an yanımda bulunan, askeri yaşam geçmişleri olmayan birkaç arkadaşlarımla bu haberi paylaştım. Onlar “böyle bir şey nasıl olur?” diyerek adeta tepki gösterdiler. Bizde böyle bir şey kesinlikle olmaz, Türk toplum yapısı bunu kabul etmez, yadırgar gibi şeyler söylediler…

Gerçekten de ne Pentagon ne de Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bir kadın subayın güzellik yarışmasına katılmasına engel olmamışlar. Anladığım kadarıyla, Colorado adına güzellik yarışmasına katılması için kadın subaya destek bile olunmuş ve nihayetinde Amerika güzeli seçilince de bunu Amerikan Hava Kuvvetleri için bir övünç kaynağı olarak görmüşler, Amerikan Hava Kuvvetleri internet sitesinden paylaşılacak kadar da olayı sahiplenmişler. 

Düşünün bir kere. 2021 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olmuş olan Türk Kadın Teğmen Ayşe ÖNCEL, 2023 yılı sonunda 143’üncü Filo Komutanlığında (Ankara) F-16 eğitimine yeni başladığı dönemde, bir şekilde Türkiye güzellik yarışmasına giriyor ve 2024 yılı Ocak ayı içinde Türkiye güzeli olarak seçiliyor. Böyle bir şey bizde olabilir mi? Şimdiki şartlarda pek sanmıyorum. İleride? Muhtemelen olur.

Şimdilerde, her şeyden önce Hava Harp Okulu mezunu bir kadın subayın böyle bir yarışmaya katılmayı aklından bile geçirmeyeceği düşüncesindeyim. Zira bizim kültür yapımız, askere yüklediğimiz geleneksel sorumluluk, ciddiyet ve vakar beklentimiz buna izin vermezdi. Sözgelimi, Türkiye’nin ilk kadın F-16 pilotu Berna Şen’in (Emekli Hava Pilot Yarbay, günümüzde sivil hava yolu şirketlerinden birinde Kaptan Pilot olarak uçuş hayatına devam ediyor) 1996 yılında Hava Harp Okulundan mezun olduktan sonra böyle bir yarışmaya katılmak isteyeceğini tahayyül bile edemiyorum. Böyle bir şeyi aklından bile geçirdiğini sanmıyorum. 

Kaldı ki dönemin Türk Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı da bu olaya kesinlikle sıcak bakmazdı. Askerin başucu kitabı İç Hizmet Kanunu’na baktım, bu konuda net bir ifadeye yer verilmemiş. Şimdilerde bilemiyorum ama 1990’lı yılları düşündüğümde, herhalde bu tür bir yarışmaya katılan Türk kadın subayını, astsubayını sistemimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinde ‘barındırmazdı!’ O yıllarda yabancı kadınlarla evlenen subay ve astsubayların TSK’dan ilişiğinin kesilmesi, mevzuat gereği bir zorunluluk olarak görülüyordu. Askeri kültürümüz böyleydi. Buna göre mevzuat kaleme alınmıştı. Sonraki yıllarda bu yasak görülen lüzum üzerine kaldırılarak bir yanlıştan dönülmüştü.

Bir dönem yabancı kadınla (erkekle) evlenen bir subaya sıcak bakmayan askerî mevzuatımız, artık yabancılarla evliliğe nasıl sıcak bakabiliyorsa, muhtemelen yakın bir gelecekte de kadın subay ve astsubayların Türkiye Güzeli olmak için yarışmalara katılmasına da izin verebilir. Çünkü zamanla her şey değişime uğruyor. Geleneksel bakış açıları da değişiyor, toplumsal düşünce yapıları da değişimden nasibini alıyor. Türk insanı da, Türk kültürü de değişiyor, bazılarına göre dejenere oluyoruz. Bir dönem Amerikan filmlerinde gördüğümüz hayatı bugün fazlasıyla kendi toplumumuzda da yaşamıyor muyuz? Bu bizde olmaz dediklerimizin çok daha fazlasına yaşı ilerlemiş olanlar yaşayarak şahit olmuyorlar mı? Demem o ki, bizde de bir kadın astsubay veya subay birkaç yıla kalmaz, Miss Turkiye seçilirse, sakın şaşırmayalım.

Gerçi bu olay, Amerikan toplumu için de bir ilk olmuş. İlk defa aktif görevdeki bir asker, hem de F-16 pilotluk eğitimine yeni başlayan bir kadın subay Miss America unvanıyla ödüllendirilmiş. ABD Hava Kuvvetlerinde görevli Teğmen Madison Marsh, Miss America tacını takan ilk muvazzaf Amerikan Hava Kuvvetleri subayı olarak tarihe geçmiş. F-16 pilot adayı, Hava Pilot Teğmen Madison Marsh’ın, Orlando, Florida'da düzenlenen bir törenle Miss America unvanını kazandığı ilan edilmiş.

ABD Hava Kuvvetleri Subayı, Hava Pilot Teğmen Madison Marsh 2024 Amerika Güzeli Olarak Taç Giydi: 'Gökyüzü Sınır Değil' diyor. Pilot olmasının Miss America olmasına engel olmayacağını ima ediyor. 

Şimdilerde Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanlığının bir karar vermesi bekleniyor. Miss America olarak seçilenler, bir yıl boyunca ülke çapında bazı faaliyetlere katılıyor, dünya güzellik yarışmasında ABD’yi temsil ediyor. Teğmen Madison Marsh’ı zorlu bir yarışma süreci bekliyor. Bu durumda, yeni başlamak üzere olduğu F-16 eğitimine bir yıllığına ara vermesi gerekiyor. Sosyal medyada yazılanlara göre, Madison dünya güzellik yarışmasına da katılmak istiyor ama aynı zamanda pilotluk kariyerini noktalamak da istemiyor. Bu nedenle de Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanlığının kendisine gereken kolaylığı göstereceğine inanıyor. 

Madison, Miss America unvanıyla, pankreas kanserine dikkat çeken bir kampanyaya liderlik etmek istiyormuş. Bazı aile üyelerini bu amansız hastalık nedeniyle kaybeden Teğmen Marsh, Amerika Güzeli seçilmiş olmasını bu hastalıkla mücadele edenlere destek olmak ve toplumsal farkındalığı artırmak için bir dizi çalışmalar yapma niyetindeymiş.

Teğmen Madison, anlaşılan yüksek sebatlı, gayretli, hedefleri olan biri. Kendisinin uçuşa hazırlanışını, bir uçuş öğretmeni kadın pilotla birlikte F-16D uçağının arka kokpitine bağlanışını, ilk F-16 uçuşunu,  Miss America unvanına sahip olması nedeniyle çekilen YouTube videosunda izledim. Miss America olmayı başardığı gibi F-16 pilotu olmayı da başarabilecek, özgüveni yüksek bir duruşu var.

Teğmen Marsh'a hem dünya güzeli yolculuğunda hem F-16 eğitiminde kendisine başarılar diliyorum. 

Kaynakça

Forces.net, “Active-duty US Air Force F-16 pilot makes history after being crowned Miss America”, 15 Ocak 2024, https://www.forces.net/usa/active-duty-us-air-force-officer-makes-history-after-being-crowned-miss-america

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 17.01.2024
  • Süre : 3 dk
  • 26803 kez okundu

Google Ads