Site İçi Arama

hukuk

Gündem Gülşen

Kalabalıklara hitaben ağızdan çıkan ifadelerde, birden fazla kişiye ulaşan yazılarda genelleştirici ifadeler kullanmak doğru değildir. Bu tarz ifadeler maalesef yanlış anlaşılır. İmam Hatipliler ile ilgili bir sıfat kullanılırsa, bu elbette o okullarda okuyan ve mezun olan herkesi etkiler ve üzer.

Gülşen’in sahnede İmam hatiplilerle ilgili sözleri yüzünden bir anda apar topar tutuklanma olayını irdeleyelim.

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Kalabalıklara hitaben ağızdan çıkan ifadelerde, birden fazla kişiye ulaşan yazılarda genelleştirici ifadeler kullanmak doğru değildir. Bu tarz ifadeler maalesef yanlış anlaşılır. İmam Hatipliler ile ilgili bir sıfat kullanılırsa, bu elbette o okullarda okuyan ve mezun olan herkesi etkiler ve üzer.

Aynı durum diğer okullar, gruplar, mezhepler, taraftarlar, milletler için de geçerlidir. Mesela, askeri liseler ve öğrencilerinin tümü darbeci diye yaftalanır ve bununla yetinilmez okulları kapanırsa, bu durum tüm askeri liselileri etkiler, bu kapanma da etik ve adil olmaz. Bireysel durumları genelleştirmek yanlıştır.

İmam Hatipli de askeri liseli de bu ülkenin evladıdır. İçinde hata yapan varsa, suç bireyseldir ve cezası verilir, genelleme doğru olmaz.

Dolayısıyla, Gülşen’in söyleminin kırıcı bir söylem olarak algılanması doğaldır. Ancak, sahnede, canlı performanslarda bu tarz söylemler hep olur. Gülşen, tarzı, konuşmaları ve şarkıları ile özellikle sahnede, farklı bir duruşa sahip bir sanatçı. Seversiniz, sevmezsiniz. Ama bir cümle söyledi diye hemen derdest etmek de olmaz. Söylediği tartışılan cümleyi kendisinin de tasvip etmediği, özür tweeti atmasından belliyken ve kaçma ihtimali yokken, tabiri caizse mal bulmuş mağribi gibi anında tutuklama kararı alınması hiç mi hiç hoş olmamıştır.

Bu hoşnutsuzluk, çeşitli sosyal platformlarda yapılan bireysel eleştiri ve spor müsabakalarındaki toplumsal rahatsızlıktan anlaşılmaktadır. Fenerbahçe taraftarının Gülşen’in şarkısını okuyarak tepki göstermesi, bu hoşnutsuzluğun bariz göstergesidir.

Ezcümle; Hukuk, herkese eşit ve adil olmalıdır. Farklı platformlarda birçok hakaret ifade eden sözlerin ulu orta ifade edildiği bir konjonktürde, bir sanatçıyı böyle apar topar tutuklamak, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletine yakışmamıştır.

Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Dr. Öğr. Üyesi Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 26.08.2022
  • Süre : 2 dk
  • 1270 kez okundu

Google Ads