Site İçi Arama

savunma

Dünyanın En Pahalı 10 Askeri Uçağı

Dünya’daki yıllık en yüksek askeri harcamayı yapan ABD; dünyanın en iyi ancak en maliyetli hava gücüne de sahiptir. ABD’de üretilen ve bu ülkenin üstün hava gücünü dünyanın her köşesinde sergilemesine yardımcı olan, en pahalı 10 askeri uçağına yakından bakalım.

Listemizdeki uçakların tamamı ABD’ye aittir. Bu listeye bir veya iki Rus stratejik ağır bombardıman uçağı da girebilirdi, ancak maalesef açık kaynaklardan onların yaklaşık dahi olsa maddi değerlerine ulaşabilmek pek mümkün değildir.

Dünya’daki yıllık en yüksek askeri harcamayı yapan ABD; dünyanın en iyi ancak en maliyetli hava gücüne de sahiptir. ABD’de üretilen ve bu ülkenin üstün hava gücünü dünyanın her köşesinde sergilemesine yardımcı olan, en pahalı 10 askeri uçağına yakından bakalım. Verilen fiyatlar göreceli olup, uçağın konfigürasyonuna, satın alan ülkeye ve diğer faktörlere göre değişiklik arz edecektir. Çünkü askeri uçaklar, sabit fiyat etiketi olan araçlar değildir.

10. Boeing, F/A-18 Super Hornet: 94 Milyon $

F/A-18 Hornet; bir av/bombardıman uçağıdır, bir başka ifade ile avcı ve bombardıman uçağı birleşimidir. Dolayısıyla hem hava hem de yer hedeflerine taarruz edebilir ve hava muharebesinde de kullanılabilir. Hornet, ABD'nin ilk Çöl Fırtınası harekâtında etkin olarak kullanıldı. ABD Hornetleri Deniz ve Deniz Piyade Hava Güçlerinde Kullanmaktadır. Hornetleri hava kuvvetlerinde kullanan diğer ülkeler arasında İsviçre, Kuveyt, İsrail, Fransa, Finlandiya, İspanya, Malezya ve Kanada bulunmaktadır.

9. Boeing, EA-18G Growler: 102 Milyon $

EA-18G Growler, F/A-18 Super Hornet’in özel amaçlı bir varyantıdır. Super Hornet'in tüm yeteneklerini içerir ancak hafif silahlıdır ve yoğun hava taarruzları için donatılmamıştır. Growler, düşman radar cihazlarına müdahale eden ve iletişimlerini bozan radar bozucu ekipmanların taşıyıcı platformudur. ABD Donanması'nın hava gücü ve Avustralya Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

8. Bell Boeing, V-22 Osprey: 118 Milyon $

Osprey'in öne çıkan özelliği hem uçak hem de helikopter olarak işlev görmesini sağlayan tiltrotor teknolojisidir. Hem kısa kalkış ve iniş (STOL) hem de dikey kalkış ve iniş (VTOL) yeteneklerine sahiptir. Bu sıra dışı özelliği, uçağın bir helikopter gibi kalkış ve iniş yapabilmesini, aynı zamanda bir uçağın menzil ve hızına sahip olmasını sağlıyor. Üretimini ve kullanımını durduran çok ciddi kaza-kırımları da olan Osprey; çok yönlülüğü nedeniyle kullanılmaya devam etmektedir. Afganistan, Irak, Kuveyt ve Libya'da tıbbi tahliye ve nakliye operasyonlarında yoğun olarak kullanıldı. ABD Deniz Piyadeleri ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

7. Lockheed Martin, F-35 Lightning II: 122 Milyon $

F-35 Lightning II, tek motorlu, tek koltuklu, her türlü hava koşuluna uygun stealth bir savaş uçağıdır. Temelde havadan yere taarruz amaçlı bir uçaktır, ancak hava üstünlüğü görevlerini de gerçekleştirebilme kapasitesine sahiptir. Üç versiyonlu (F-35A, F-35B ve F-35C) F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programı, Lockheed Martin liderliğinde; BAE Systems, Pratt & Whitney ve Northrop Grumman'dan oluşan bir havacılık konsorsiyumu tarafından tasarlandı. ABD, deniz piyadelerini, donanmasını ve hava kuvvetlerini desteklemek için bu uçaktan 2.663 adet satın almayı planlıyor. F-35'lerin ABD hava güçlerine (USAF, USNAVY, USMC) teslimatının 2037 yılına kadar yapılması planlanıyor ve hizmet ömrünün 2070 yılına kadar sürmesi bekleniyor. Ayrıca, bir çok ABD müttefiki hava kuvvetleri tarafından da kullanılmakta olup, F-16’nın yakaladığı ihracat başarısını egale etmesi olası görülmektedir. Tarihin en yüksek maliyetli savunma sistemi programı olma unvanına sahiptir.

6. Northrop Grumman, E-2D Advanced Hawkeye: 232 Milyon $

Advanced Hawkeye, birinci sınıf radar ve iletişim ekipmanlarıyla donatılmıştır ve selefi E-2C Hawkeye'ın geliştirilmiş varyantıdır, bu varyant henüz operasyonel değildir. Her türlü hava koşuluna uygun, taktiksel havadan erken uyarı (AEW) uçağıdır. E-2'ler ABD'nin yanı sıra Tayvan, Singapur, Meksika, Japonya, İsrail (servisten aldı), Fransa ve Mısır tarafından da kullanılıyor.

5. Lockheed Martin, VH-71 Kestrel: 241 Milyon $

Kestrel, ABD başkanının helikopter filosunun yerini alacak şekilde tasarlandı. Lockheed Martin Sistem Entegrasyonu/Owego (LMSI), Bell Helicopter ve AgustaWestland'ı içeren bir konsorsiyum tarafından geliştirildi. Ancak üretim programı, ABD hükümetinin talep ettiği yeni ve beklenmedik değişikliklere atfedilen mühendislik sorunları, maliyet aşımları ve gecikmeler nedeniyle aksıyordu. ABD Donanması dokuz adet VH-71 aldıktan sonra sözleşmeyi iptal etti. Çok pahalı olması nedeniyle devamı getirilemeyen bir program oldu.

4. Boeing, P-8A Poseidon: 290 Milyon $

ABD Donanması tarafından kullanılan P-8A Poseidon, Boeing 737-800ERX'in geliştirilmiş versiyonudur. Bu ticari uçak, Boeing tarafından derinlik bombaları, torpidolar ve gemi savar füzelerle donatılmış bir askeri hava platformuna dönüştürüldü. Poseidon, erken uyarı, kendini koruma, nakliye engelleme, yüzey savaşı ve denizaltı karşıtı savaş gibi elektronik destek önlemlerini gerçekleştirme yeteneklerine sahiptir. Ayrıca uçak sonoşamandıraları düşürüp takip edebiliyor. P-8, ABD Donanması'nın yanı sıra Hindistan Donanması ve Avustralya, İngiltere ve Norveç hava kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır.

3. Boeing, C17A Globemaster III: 328 Milyon $

Globemaster III, dünyanın dört bir yanına asker, askeri teçhizat ve araç taşıyabildiği için dünyanın en iyi askeri nakliye uçaklarından biri kabul edilir. Uçak, 102 tam teçhizatlı askeri düşman hatlarına taşıyıp, paraşütle indirme kapasitesine sahiptir ve ayrıca tank ve diğer zırhlı araçları da paraşütle indirebilir. Böylelikle bu uçak, kara operasyonlarını içeren çatışmalarda ABD Silahlı Kuvvetlerine büyük bir avantaj sağlar. Globemaster III; ABD'nin yanı sıra Kuveyt, Hindistan, NATO, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kanada, Avustralya ve İngiltere tarafından da kullanılıyor.

2. Lockheed Martin, F-22 Raptor: 350 Milyon $

Dünyanın en iyi savaş uçağı olarak kabul edilen Raptor, Rusya'nın gelişmiş SU-27/35 Flanker ve MiG-29 Fulcrum uçaklarıyla savaşmak için tasarlandı ve üretildi. Rus tehditi azalınca üretimi durduruldu ve ABD Hava Kuvvetlerine toplam 187 adet Raptor sağlandı. Raptor'un durumsal farkındalık, aerodinamik performans ve gizlilik yeteneklerinin birleşimi, onu hava muharebesinde en iyi silah haline getiriyor.

Raptor, ABD Hava Kuvvetleri için tasarlanmış, her türlü hava koşuluna uygun, çift motorlu, tek koltuklu, beşinci nesil stealth bir uçaktır. Sinyal istihbaratı, elektronik harp ve kara saldırı yeteneklerine sahiptir ve esas olarak hava üstünlüğü savaşçısı olarak kullanılır. Uçağın silah sistemleri ve gövdesi Lockheed Martin tarafından yapılırken, eğitim sistemleri, aviyonik entegrasyonu, arka gövde ve kanatlar Boeing tarafından sağlandı.

1. Northrop Grumman, B-2 Spirit: 737 Milyon $

B-2 Spirit hayalet/stealth stratejik ağır bombardıman uçağı, ABD’de ve muhtemelen Dünya’da üretilen en pahalı 10 askeri uçak listemizin başında yer alıyor. Savaş uçağı, tasarım olarak bir uzay gemisini andırıyor ve radar, görsel, elektromanyetik ve kızılötesi sinyallerden kaçarak tespit edilmeden düşman bölgesinin derinliklerine girebiliyor ve verilen hedeflere doğru şekilde taktik ve nükleer mühimmat atabiliyor. Başlangıçta nükleer bomba taşımak için yapılmıştı ancak daha sonra diğer mühimmat türlerini de taşıyacak şekilde geliştirildi.

Uçağın geniş yük alanı, aerodinamik verimliliği, gizlilik/stealth teknolojisi ve gelişmiş aviyonik radar sistemleri; onu ABD hava kuvvetleri için stratejik değeri olan benzersiz ve ölümcül bir savaş uçağı haline getirmektedir.

B-2, ilk olarak Kosova Savaşı sırasında konvansiyonel mühimmat atmak için kullanıldı ve daha sonra Afganistan, Irak ve Libya'da da operasyonel görev aldı.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 06.06.2024
  • Süre : 4 dk
  • 1075 kez okundu

Google Ads