Site İçi Arama

savunma

OKKU Jet Savaş Uçaklarını İhmal Eden Bir Hava Gücü Stratejik Hata Yapar

Olgun ve Kendini Kanıtlamış Uçaklar, uzun süredir hizmette olan, konjönktürel ihtiyaçlara göre süreli konfigürasyon modernizasyonlarına tabi tutulan, yüz binlerce sorti icra etmiş, binlerce mühimmatı hedefe salmış, hatta kendini çatışmada da kanıtlamış (combat proven) uçaklardır.

OKKU (1) (Olgun ve Kendini Kanıtlamış Uçak) jet savaş uçakları, uzun süredir hizmette olan, konjektürel ihtiyaçlara göre süreli konfigürasyon modernizasyonlarına tabi tutulan, yüz binlerce sorti icra etmiş, binlerce mühimmatı hedefe salmış, hatta kendini çatışmada da kanıtlamış (combat proven) uçaklardır.

Bu uçakların;

§  Toplam hizmet ömürleri çok sağlıklı bir SLEP (Service Life Extention Program- Hizmet Ömrü Uzatma Programı),

§  Yapısalları ASIP (Aircraft Structural Integrity Program- Uçak Yapısal Bütünlük Programı),

§  Aviyonikleri AVIP (The Avionics Integrity Program- Aviyoniklerin Bütünlük Programı),

§  Mekanikleri MECIP (Mechanical Integrity Program-Mekaniksel Bütünlük Programı), ile takip edilirler.

Örneğin; MiG-21 tam bir 2. nesil, F-4 tam bir 3. nesil, F-15 ve F-16 tam bir 4. nesil OKKU’dur.

Şimdilerde askeri havacılık dünyası 5., 6. ve hatta 7. nesil uçak gündemleri ile çok meşgül. 5. nesil uçakları nedense F-35 temsil ediyor. 6. nesli henüz havada göremedik ama birileri 7. nesli de konuşabiliyor.

OKKU Jet Savaş Uçaklarının Bir Hava Gücünde Yeterliliği Neden Çok Önemlidir?

Çünkü; OKKU Jet Savaş uçakları hizmetinde bulundukları hava gücünün “belkemiğini” oluştururlar. Örneğin, ABD hava gücünün belkemiğini F-15, F-16, A/F-18 ve A-10 oluşturur. Rus hava gücünün belkemiği ise; S-27 ailesi (Su-27, Su-30, Su-34, Su-35), Su-25, MiG-31 ve MiG-29’dan oluşur.

ABD, yakın bir gelecekte A-10’ları servisten almayı düşünüyor ama hem ABD Hava Kuvvetleri hem de ABD Kara Kuvvetleri, bu mükemmel “tank katilinin” yerini alacak F-35A’ya şüpheyle yaklaşıyor. Hatta ABD Kara Kuvvetleri, A-10’u kendi bünyesine almayı bile tartışıyor.

Aniden bir hava savaşına girdiğinizde, ancak ve ancak envanterinizdeki OKKU jet savaş uçaklarına güvenebilirsiniz, envantere yeni girmiş ve henüz olgunluk seviyesine gelememiş bir uçağa güvenemezsiniz.

O nedenle; sayıları azalmış ve/veya konfigürasyon etkinlikleri günün gerisinde kalmış OKKU uçaklarınızı modernize etmeli, sayılarını takviye etmeli, onların yerini alacak yeni nesil uçaklar olgunluğa eriştikten sonra onları servisten almalısınız. Ancak bu şekilde harbetme kabiliyet ve kapasitenizi muhafaza edebilirsiniz.

Savaş endüstrisi; piyasalarının ve karlarının devamı için, sürekli yeni nesil silah sistemlerini dünyaya pazarlayacaklardır. Hatta onları sizi tehdit eden ülkeler aldığında siz de almak zorunda kalacaksınız. Ancak, “en önemli tehdit en yakın tehdittir”. Hemen yarın bir savaşa girecekseniz; sizin en büyük ve en etkili hava gücünüzü OKKU jet savaş uçaklarınız oluşturacaktır. Savaşı onlarla kazanacağınızı yada kazanabileceğinizi bilmek ve planlarınızı bu doğrultuda yapmak zorundasınız.

Evet, unutmayalım; henüz envanterinize girmemiş yeni nesil uçaklara, hatta envanterinize girmiş olmalarına rağmen, henüz kendilerini size kanıtlamamış uçaklara güvenerek; OKKU jet savaş uçaklarınızı ihmal ederseniz, stratejik hata yaparsınız.

(1) OKKU. Olgun ve Kendini Kanıtlamış Uçak tarifi ve kısaltması Raif Bilgin’e aittir.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 16.06.2024
  • Süre : 3 dk
  • 1710 kez okundu

Google Ads