Site İçi Arama

savunma

Polonya F-15EX Eagle II Alacak mı?

Havadan yere taarruz kabiliyetleri öne çıkan FA-50 ve F-35’leri satın alacak olan Polonya, hava hakimiyeti gereksinimleri için iki veya üç filo F-15EX (32-48 uçak) satın almayı düşünüyor ve bu düşünce son derece mantıklı.

Boeing ve Polonya F-15EX savaş uçağının Polonya'ya satışını görüşüyor. Boeing F-15EX’in konfigürasyonunu Polonya’nın isterlerine göre belirleyebileceğini belirtiyor. Bu konuda Polonya ve Boeing arasında görüşmeler devam ediyor ancak henüz bir alım kararı verilmiş değil. Boeing, F-15EX'i Polonya'nın ihtiyaçlarına göre yapılandırmaya açık ve bu uçağı Polonya’ya satmaya kararlı ve azimli, ancak elbette ki ihraç edilecek 15EX’lerin konfigürasyonuna dair son karar ABD hükümetinin olacak. 

Polonya’yı Rusya karşısında güçlendirmeyi çok isteyen ABD hükümetinin bu uçaktaki kritik sistemlerin Polonya’ya ihracatına onay vereceği değerlendiriliyor.

Havadan yere taarruz kabiliyetleri öne çıkan FA-50 ve F-35’leri satın alacak olan Polonya, hava hakimiyeti gereksinimleri için iki veya üç filo F-15EX (32-48 uçak) satın almayı düşünüyor ve bu düşünce son derece mantıklı.

Ancak belirtmek gerekir ki, Polonya aynı zamanda; Eurofighter Typhoon'u da satın almayı veya KF-21 Boramae programına katılarak Güney Kore ile yeni başlattığı savunma ilişkisini sürdürme seçeneklerini de değerlendiriyor.

F-15EX tam bir “Uçan Cephanelik”, “Uçan Mühimmat Kamyonu” olarak da adlandırılıyor. Uzun menzilli darbe ve uzun menzilli, yüksek irtifa hava üstünlüğü görevleri için çok fazla ve çeşitli mühimmat taşıma kabiliyetine sahip üst düzey bir hava platformu.

 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği Şubat 2022'den bu yana Varşova, askeri donanımını modernize etmek için büyük harcama yaptı. Önemli siparişler arasında ABD'den Abrams tankları, Apache savaş helikopterleri ve HIMARS roketatarları, Güney Kore yapımı K2 tankları, Chunmoo roketatarları, K9 kundağı motorlu obüsler ve FA-50 savaş uçakları ve en az iki İsveç erken uyarı Saab 340 AEW vardı. 

Polonya, 2003’teki F-16 alım kararı ile savunma yapısının teknolojisinde batı (western) sistemlerine geçişini başlatmıştı. Polonya 48 adet F-16C/D Blok 52’ye sahip.

Polonya'nın hizmetteki savaş uçağı sayısını artırma yönünde beyan edilmiş bir hedefi var. Bu hedef; 10 taktik filoya eşdeğer 160 savaş uçağına sahip olmak. Bu filolar; F-16, FA-50, F-35 ve belki de F-15EX’den oluşacaklar.

Polonya; F-35, F-16 ve FA-50’lar ile havadan yere taarruz, F-16 ve alırlarsa F-15EX’ler ile de hava üstünlüğü kabiliyetini arttırmayı planlıyor. 

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 21.11.2023
  • Süre : 2 dk
  • 936 kez okundu

Google Ads