Site İçi Arama

savunma

Süpermen Gerçekten Uçabilir mi?

Süpermen Dünyanın atmosferinde ve uzayda bilinen fizik kanunlarına göre uçabilir miydi? Süpermen Dünya atmosferinde ve uzayda uçmasını sağlayacak doğru itme güçlerine sahip mi?

Süpermen (Superman) Kimdir?

Clark Kent olarak da bilinen Süpermen, DC Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında yer alan kurgusal bir süper kahramandır. Yazar Jerry Siegel ve sanatçı Joe Shuster tarafından yaratılan karakter, ilk olarak 18 Nisan 1938'de Action Comics #1'de ortaya çıktı. Süpermen, inanılmaz gücü, hızı ve hasar görmezliğiyle tanınan, popüler kültürdeki en ikonik ve en meşhur süper karakterdir. Ayrıca ısı görüşü, süper nefes ve röntgen görüşü de dahil olmak üzere bir dizi başka güce de sahiptir. Genellikle süper kahramanın arketipi (kalıp, şablon, ilk tip) olarak kabul edilir ve çizgi roman karakteri olarak yaratılışı, genellikle kurgusal süper kahraman türünün doğuşu olarak kabul edilir.

Süpermen Dünyanın atmosferinde ve uzayda bilinen fizik kanunlarına göre uçabilir miydi?

Üzerinde doğru itme gücü olan her şey; uzayda, sıfır yerçekimi ortamında uçabilir, bir tuğla bile. Ancak, Dünya gezegenini saran atmosferin içinde bir cismin uçabilmesi, uzayda yerçekimi etki alanları içerisinde seyahat eden bir uzay aracının uçuşundan zordur, daha doğrusu uzay aracı Newton’un hareket yasasına göre uçarken, Dünya gezegeninin atmosferinin içinde uçan canlılar ve platformlar hem aerodinamik yasalarına hem de Newton’un hareket yasasına göre uçarlar.

Süpermen Dünya atmosferinde ve uzayda uçmasını sağlayacak doğru itme güçlerine sahip mi? Hayır, Süpermen doğru ve gerekli itme güçlerine sahip değil, bu durumda bizim dünyamızda ve bilinen uzayda geçerli olan fizik kanunlarına göre uçamaz.

Peki Süpermen hem Dünya atmosferinin içinde hem de uzayda nasıl uçuyor?

Süpermen, en ikonik güçlerinden biri olan uçabilme özelliğini; itme gücü olmadan ve kanatsız gerçekleştirebiliyor. Süpermen’in uçma yeteneği sadece fiziksel bir yetenek değil, aynı zamanda insanın özgürlük ve üstünlük arzusunu temsil eden kültürel bir semboldür. 

Ancak Süpermen'in kanatsız nasıl uçabildiği sorusu birçokları için bir sır olarak kalıyor. Bazıları onun bir tür jet itiş sistemine sahip olduğunu ya da bir tür teknoloji kullandığını düşünüyor. Bazıları da onun bir çeşit sihir veya doğaüstü güce sahip olduğuna inanabiliyor. 

Gerçek şu ki; Süpermen'in uçuşu bilimsel ilkelere dayanıyor ve bu üstün özellik onun hayali Kripton gezegeni fizyolojisiyle de ilgili. Kripton fizyolojisi ona Dünya’nın yerçekimine meydan okuma ve Dünya'nın elektromanyetik alanını manipüle ederek, havaya yükselme yeteneği veriyor.

Evet, Süpermen; kurgusal Kripton gezegeninden gelen ve kurgusal bir uzaylı ırkı olan Kriptonludur. Bir Kriptonlu olarak Süpermen; Dünya'nın sarı Güneş’inin enerjisinden Fotonükleik etki ile güç alan, belirli üstün yeteneklere sahip olan bir üstün ırk mensubudur. Bu yetenekler inanılmaz güç, hız, hasar görmezlik ve uçma yeteneğini içerir. Ancak, onun Kriptonlu fizyolojisi de uçabilmesinde rol oynar.

Doğduğu gezegen Kripton'da yerçekimi Dünya'dakinden çok daha güçlüydü, bu yüzden Kriptonlular yerçekiminin çekimine direnebilecek bir vücut geliştirdiler. Süpermen'in fiziği Dünya'dayken gezegenin zayıf çekişine kolaylıkla karşı koyabiliyor ve Güneş enerjisiyle güçlendirilen Kriptonik fizyolojisi onun Dünya’da ve uzayda uçmasına olanak sağlıyor.

Süpermen'in Kripton fizyolojisi; havaya yükselmek için Dünya'nın elektromanyetik alanını manipüle etmesine izin veriyor. Bunu; yerçekimine meydan okumasına ve uçmasına olanak tanıyan karşıt bir kuvvet yaratmak için elektromanyetik alandan gelen enerjiyi emerek ve kanalize ederek yapıyor. Enerjiyi emerek ve vücudunu hareket ettirmek için kendi gücünü kullanarak, kanatsız ve itkisiz uçabiliyor.

Süpermen'in uçma yeteneği sadece havaya yükselmeyle sınırlı değil, aynı zamanda süper uçuş veya süper manevra kabiliyetine de sahip. Bu, uçarken yüksek hızlı uçuş, havada asılı kalma ve hatta geriye doğru uçma gibi çok çeşitli manevraları gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Yer çekimini manipüle edebilme kabiliyeti, onun havada inanılmaz manevralar yapmasına olanak tanıyor.

Süpermen ayrıca ışık hızından daha hızlı uçabiliyor. Bu onun ışık hızından daha hızlı bir hızda seyahat edebileceği anlamına gelir. Bu; onun çok uzak mesafeleri çok hızlı bir şekilde kat etmesine ve hatta zamanda yolculuk yapmasına olanak tanıyan inanılmaz bir güçtür. Elbette; Süpermen'in yeteneklerinin kurgusal olduğunu ve gerçek dünyada ışık hızını aşmanın mevcut fizik bilgimize göre mümkün olmadığını belirtmekte de fayda var.

Süpermen'in uçuş yeteneği bilimsel olarak nasıl açıklanabilir?

Süpermen’in uçuş yeteneği bilimsel olarak iki yöntemle açıklanabilir. En akla yakın olanı yukarıda da mevzu edildiği üzre; “Elektromanyetik Manipülasyon” diğeri de “Psiyonik Madde/Enerji Manipülasyonu” daha spesifik bir tanımlama ile “Telekinezi’dir”. Ancak, Telekinezi’nin gerçekliğine dair henüz hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Süpermen Kripton’da uçabilir miydi?

Süpermen kendi gezegeni Kripton'un güçlü yerçekimini manipüle edemez ve Kripton’da uçamazdı. Ancak DC Comics, son yıllarda bu gezegeni yeniden yarattı ve artık Süpermen'in Kripton’da uçabileceği koşulları da yarattı.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 12.05.2024
  • Süre : 4 dk
  • 1633 kez okundu

Google Ads