Site İçi Arama

savunma

Alman Leopard 2a5 Tankı

Leopard 2'nin orijinal gövdesi, aralıklı çok katmanlı zırha sahiptir. Zırh, 1.500 m mesafeden ateşlenen 125 mm'lik APFSDS mermilerine dayanabilen farklı sertlikteki çelik plakalar, elastik malzemeler ve diğer metalik olmayan malzemelerden oluşmaktadır.

Leopard 2A5, Alman KMW (Krauss-Maffei Wegmann) şirketi tarafından tasarlanıp üretilen Leopard 2A4 ana muharebe tankının geliştirilmiş versiyonudur. Leopard 2A5'in ilk prototipi 1990 yılının sonlarında tamamlanmış ve ilk tanklar Eylül 1995'te Alman ordusuna teslim edilmiştir. 

Silahları

Leopard 2A5'in ana silahı, bir adet 120 mm L44 yivsiz toptur. Silahın mühimmatı, gövdenin ön bölümünde, sürücü mahallinin solunda bulunan özel bir haznede depolanan 27 mermi ve taretin sol tarafında depolanan 15 mermiden oluşmaktadır. 

Silah, 2.000 metre mesafeden 560 milimetrelik çelik zırhı delebildiği söylenen DM43 APFSDS-T tanksavar mermisi gibi çeşitli türde mermileri kullanmaktadır.  

Leopard 2A5'in, biri ana silahın soluna eş eksenli olarak monte edilmiş, ikincisi ise yükleyicinin kapağına monte edilmiş olan iki adet 7,62 mm'lik makineli tüfeği vardır. Taretin her iki yanına dört adet 76 mm'lik sis bombası fırlatıcısı bulunmaktadır. 

Tasarım Özellikleri 

Leopard 2A5; önde sürücü bölümü, ortada taret ve arkada güç paketi olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Sürücü, gövdenin ön tarafında, sağ tarafta oturur. Kule, gövdenin ortasında olup komutan ve nişancı sağda, yükleyici ise soldadır. 

Leopard 2'nin orijinal gövdesi, aralıklı çok katmanlı zırha sahiptir. Zırh, 1.500 m mesafeden ateşlenen 125 mm'lik APFSDS mermilerine dayanabilen farklı sertlikteki çelik plakalar, elastik malzemeler ve diğer metalik olmayan malzemelerden oluşmaktadır. 

Kulenin iç kısmı, parça astarlarla donatılmıştır. Yan eteklerde ayrıca kompozit zırh bulunur. Kulede mühimmat, mürettebattan ayrılmış bölmelerde bulunur. Bir patlama durumunda, bölme çatılarındaki üfleme panelleri patlamayı ve yangını mürettebattan uzağa yönlendirmektedir. 

Uzunluğu 9,67 m’dir.

Genişliği 3,76 m’dir.

Yüksekliği 3,03 m’dir.

Hareket Kabiliyeti 

12 silindirli dizel motoru vardır.

Toplam kapasitesi 1.160 litre olan ve yaklaşık 500 km'lik maksimum yol menzili sağlayan dört yakıt deposuna sahiptir. 

Maksimum hızı, 72 km/saattir. 

Şnorkel kullanarak 4 metre derinliğindeki sulardan veya hiçbir hazırlık yapmadan 1,2 metre derinliğindeki sulardan geçebilir. 

1,1 m'nin üzerindeki dikey engellere tırmanabilir. 

%60'a kadar eğim ve %30'a kadar yan eğimi aşabilmektedir.

Muharebe Teçhizatı 

Leopard 2A5'in kolektif bir NBC sistemi vardır. 

Komutanın periskopunda, görüntüsü taretin içindeki bir monitöre aktarılan termal görüş dürbünü vardır.  

Komutan monitörü, aynı zamanda topçunun gündüz ve gece görüş görüntülerini gösterebilir. 

Gövdenin arka kısmı, yatay ve dikey düzlemde 65° görüş alanına sahip bir TV kamerasıyla donatılmıştır. 

GPS desteğine sahip, fiber jiroskop teknolojisine dayanan hibrit bir navigasyon sistemiyle donatılmıştır. 

Tank ayrıca, reaksiyon süresini azaltmak için bir lazer mesafe ölçer ile donatılmıştır. 

Atış kontrol bilgisayarı ve lazer telemetre, engebeli arazide hareket halindeyken 5.000 metreye kadar mesafelerdeki hareketli hedeflere atış yapılmasına olanak tanır.

Ağırlık: 55.400 ila 62.500 kg. arasındadır.

Kaynakça:

https://www.quora.com/’da yayınlanan yazılardan derlenmiştir.

Dr. Mehmet ÇANLI
Dr. Mehmet ÇANLI
Tüm Makaleler

  • 19.05.2024
  • Süre : 3 dk
  • 182 kez okundu

Google Ads