Site İçi Arama

savunma

Ukrayna, Patriot Hava Savunma Sistemlerini Neden Etkili Olarak Kullanamıyor?

Patriot hava savunma sistemleri, bunları kullanacak Ukraynalı personelin eğitilmelerinin ardından ilk olarak Nisan 2023'te Ukrayna’ya gönderilmiş ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (USK)’ne devredilmiştir. Fakat, bu silahların Rus hava/ füze saldırılarına karşı yeterince etkili bir şekilde kullanılamadığı görülmüştür.

ABD, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmeye başlamasından bu yana Ukrayna’ya çok sayıda araç ve silah yardımı yapmış ve bu yardımlara hala devam etmektedir. Ukrayna’ya gönderilen yardımlar arasında toplardan tanklara, zırhlı araçlara, hafif silahlara ve hava savunma silahlarına kadar birçok silah ve araç bulunmaktadır. 

Bu araç ve silahların çoğu Ukrayna ordusu tarafından ilk defa kullanılacağından, yardımlar gönderilmeden önce bunları kullanacak personele yönelik kurslar ve eğitimler düzenlenmektedir. Son zamanlarda, Ukrayna ordusuna verilen bu eğitimlerin, özellikle de Patriot hava savunma sistemi ile ilgili eğitimlerin yeterliliği konusunda bazı tartışmalar yaşanmaktadır. 

Patriot hava savunma sistemleri, bunları kullanacak Ukraynalı personelin eğitilmelerinin ardından ilk olarak Nisan 2023'te Ukrayna’ya gönderilmiş ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (USK)’ne devredilmiştir. Fakat, bu silahların Rus hava/ füze saldırılarına karşı yeterince etkili bir şekilde kullanılamadığı görülmüştür. 

Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı, konu hakkında inceleme yapmaları için bir ekip görevlendirmiştir. İncelemelerini tamamlayan bu ekip tarafından yapılan açıklamada, Patriot hava savunma sistemlerinin etkili olarak kullanılamamasının en önemli sebebinin, bu silahları kullanan Ukraynalı personele verilen eğitimlerdeki eksiklikler olduğu bildirilmiştir.

ABD Ordusu tarafından düzenlenen kurslarda Ukraynalı askerlere, Patriot sistemlerini çalıştırma ve bakımını yapma eğitimleri verilmiştir. Bu eğitimlerin bir parçası olarak; USK'nin Rus uçakları, füzeleri ve İHA'larını tespit etmesine ve engellemesine olanak tanıyan hava savunma yetenekleri de öğretilmiştir.  

USK için Patriot sistemlerine ilişkin temel operasyon ve bakım eğitim kursları; Fort Sill/Oklahoma'da ve Polonya'da verilmiştir. Eğitim, ABD silahlı kuvvetleri personeline verilen eğitiminden uyarlanmıştır. Ancak, aynı miktardaki eğitimi daha kısa sürede vermek için konular ayrı ve eş zamanlı kurslara bölünerek eğitim haftalarının sayısı azaltılmıştır.

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamaya göre; “Patriot hava savunma sisteminin bileşenlerinin kullanım veya savaş hasarından kaynaklanan onarımlara ek olarak, operasyonel yeteneklerini sürdürmek için karmaşık, sık ve düzenli bakım ve yenileme de gerektirmektedir.

Ayrıca; sürekli bir eğitim, altyapı, teknisyenler, malzeme ve lojistik olmadan bu sistemlerin operasyonel kapasitesinin sürdürülmesinin, özellikle de zorlu hava koşullarının bulunduğu savaş ortamlarında önemli zorluklar ortaya çıkarabilmektedir.

Ukrayna’da Patriot hava savunma sistemlerinin etkili olarak kullanılamamasının temel sebebi, durumun aciliyeti sebebiyle Ukraynalı askerlere, mevcut süreçleri hızlandırarak bir eğitim verilmesidir. 

ABD Ordusu'nun Patriot sistemleri için LCSP'sine (Yaşam Döngüsü Sürdürülebilirlik Planı’na) benzer eğitim, bakım, tedarik ve tesis bileşenlerini içeren bir sürdürme stratejisi oluşturmak yerine, kendilerinin vereceği ek desteğe bağımlı bir sistem kurması, hatalı bir yaklaşım olmuştur.

Bu sebeple ABD, USK'ne verilen Patriot hava savunma sistemleri için eksiksiz bir sürdürülebilirlik stratejisinin geliştirilmesi ve uygulanması için yeni bir çalışma başlatmalıdır.

Bu çalışmada, sadece personelin eğitimi üzerinde durmak yerine Ukrayna ordusunun altyapısının geliştirilmesi de planlanmalıdır. Çünkü, personeli karmaşık bir silah sistemini çalıştıracak şekilde eğitmek, ordularının altyapısı bu eğitimi sürdüremiyorsa, uzun vadede pek bir işe yaramamaktadır.”

Dr. Mehmet ÇANLI
Dr. Mehmet ÇANLI
Tüm Makaleler

  • 05.05.2024
  • Süre : 4 dk
  • 328 kez okundu

Google Ads