Site İçi Arama

savunma

Türk Savunma Sanayisinde Yönetimler Değişiyor, Halûk GÖRGÜN Damgasını Vuruyor: Michigan OUT, Rensselaer Polytechnic IN

Savunma sektöründeki üst düzey yönetici değişiklikleri; Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın tensipleriyle, 7 Haziran 2023 itibariyle Savunma Sanayii Başkanlığı koltuğuna oturan Prof.Dr. Halûk GÖRGÜN’ün renklerine ve tercihlerine göre yapılıyor.

Savunma Sanayisinde Vakıf Şirketlerinde Yönetim Değişiklikleri

2023 yılı sona ererken, savunma sanayisinde Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Bağlısı Ortaklık (VBO) şirketleri (ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, ASPİLSAN, İŞBİR) ile öz sermayesinde kamunun büyük pay sahibi olduğu diğer bazı savunma sanayii şirketlerinin üst düzey yöneticilerin görevlerine son verilmiş, yerlerine yeni atamalar yapılmıştı. 2024 yılının ilk aylarında da bu yöneticileri değiştirme operasyonunun devam edeceği anlaşılıyor.

Savunma sektöründeki üst düzey yönetici değişiklikleri; görüldüğü kadarıyla, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın tensipleriyle, 7 Haziran 2023 itibariyle Savunma Sanayii Başkanlığı koltuğuna oturan Prof.Dr. Halûk GÖRGÜN’ün imzasını taşıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, aynı zamanda TSKGV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de devraldığı için, VBO şirketlerinde de her yönüyle söz sahibi olma gücünü elinde bulunduruyor. Dolayısıyla GÖRGÜN’ün başlattığı bir inisiyatifle, Türk savunma sanayisinin üst düzey yöneticileri boyutuyla, VBO ve/veya kamu payı yüksek şirketlerde yeniden yapılanmaya gidilmekte olduğunu değerlendiriyorum. 

Haluk Görgün kimdir?

GÖRGÜN’ün Selefi Prof.Dr.İsmail DEMİR, İTÜ uçak mühendisliğinden mezun, ABD’nin Michigan Üniversitesi ekolünden gelen, 2003-2014 yılları arasında THY Eğitim Başkanı ve THY Teknik Genel Müdürü olarak görev yapan ve nihayetinde 2014 yılından itibaren Savunma Sanayi Başkanı olarak savunma sanayisine yön veren, en üst seviyedeki bürokrat olarak görev yapıyordu. Savunma sanayimizin lokomotif şirketlerinde VBO şirketi ASELSAN’ın başında beş yıl kadar görev yapan Prof Dr. Haluk GÖRGÜN ise savunma sanayisine yön verebilecek kadar sektörde birikime ve tanınırlığa sahip olmuştu.

Prof.Dr.Halûk GÖRGÜN, Savunma Sanayii Başkanlığı Görevini Prof.Dr.İsmail DEMİR'den Devraldı

2018 yılından itibaren ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapmakta iken 2023 yılı Haziran ayı başında SSB’nin başına getirilen Prof.Dr.Halûk GÖRGÜN, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, doktorasını New York Troy’da bulunan özel bir üniversite olan Rensselaer Polytechnic Institute’de tamamladı. Sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesinde görev yaptı, 2013 yılında bu üniversitede profesör oldu ve Rektör Yardımcılığına kadar yükseldi. Takiben 2014-2018 arasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Nispeten genç yaşına rağmen hem üniversite hem savunma sanayisinde önemli görevleri başarıyla yerine getirmiş olması, dikkatleri üzerine çekmeye yetti. Nitekim, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN da kendisinin savunma sanayisine yön vermesini istemiş olacak ki, savunmanın patronu olarak görmek istediği GÖRGÜN’ü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından SSB’nin başına getirdi.

Türk Savunma Sanayisi; Halûk GÖRGÜN imzasıyla Yeniden Yapılandırılıyor

Savunma sanayisinde, Prof.Dr.İsmail DEMİR’in 2014 yılında, Murat BAYAR’ın yerine SSB’nin başına getirilmesiyle birlikte büyük bir değişim başlatılmıştı. 2014’te başlatılan bu süreç 2018 yılında büyük oranda tamamlanmıştı. 

Michigan ekolünün en üst temsilcisi olarak SSB’nin başında görev başlayan İsmail DEMİR’le birlikte, VBO şirketlerinin neredeyse tüm Genel Müdürleri, Yönetim Kurulları zaman içinde değiştirilmişti. Yönetim kurullarında neredeyse hiçbir emekli asker bırakılmazken, bulunduğu şirket içinde en alt kademelerden başlayarak zamanla üst yönetim pozisyonlarına kadar yükselmiş, şirket tecrübesi yüksek üst düzey yöneticilerin yerine ağırlıklı olarak dışarıdan, ya Türk Hava Yolları ve THY Teknik’ten ya da üniversitelerden, mümkün olduğunca akademik titri olanlar arasından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı görevlendirmeleri yapılmıştı. VBO şirketlerinde Genel Müdürler ve Yönetim Kurulları Başkan ve Üyelerinin değişmesinin bir sonucu olarak da tüm şirketlerde müdür ve yukarısı kadrolarda görev yapanların neredeyse tamamında değişikliğe gidilmiş, adete zincirleme bir reaksiyon yaşanmıştı. 

Prof.Dr.Halûk GÖRGÜN’le birlikte şimdi VBO şirketlerinin Genel Müdürlerini ve Yönetim Kurullarını değiştirme süreci yeniden başlatılmıştır. GÖRGÜN damgalı bu değişikliklerde, kişilerin dünya görüşleri yanında Rensselaer Polytechnic ekolünden olup-olmamaları da ayrıca önem taşıyor.

Savunma sanayisinde çalıştığım yıllardaki gözlemlerime dayanarak şunu rahatlıkla iddia edebilirim: Bu yeni değişim sürecinin mutlaka aşağıya doğru yansıması olacaktır. Doğal olarak savunma sanayisinde birçok birikimli, donanımlı genç mühendisimizin de kariyer planlarını yeniden gözden geçirmelerini tetikleyecek bir süreç de beraberinde çalışacaktır kanaatindeyim.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcılarının Çoğunluğu Değişti

Halûk GÖRGÜN, kendine yakın isimlerle çalışmayı, onların önünü açmayı tercih ediyor. Nitekim, Yıldız Üniversitesinde Rektör Yardımcısı olarak görev yaparken, o sıralarda rektör danışmanı olarak görev yapmakta olan Prof.Dr. Hakan KARATAŞ’ın, kendisinin ASELSAN’a GM olmasıyla birlikte. ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasını sağlamıştı. Şimdi de SSB’nin başına geçer geçmez kendisine yakın bir isim olanak bilinen KARATAŞ’ı Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Savunma Sanayii Başkan Yardımcı olarak görevlendirilmesini sağladığı anlaşılıyor. Bu arada SSB başkan yardımcılarından Michigan Üniversitesinden doktoralı Prof.Dr.Faruk YİĞİT ise başkan yardımcılığı koltuğunu bırakmak zorunda kaldı.

Vakıf Şirketlerinin Genel Müdürler ve/veya Yardımcıları Değiştiriliyor

ASELSAN

İlk değişiklik ASELSAN’da olmuştu. SSB’nin başına getirilen GÖRGÜN, ASELSAN GM koltuğunu, o dönemde ASELSAN Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Ahmet AKYOL’a devretmişti.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet AKYOL

İŞBİR – İşbir Elektrik

İşbir Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Yıldız Üniversitesi Makine bölümünden mezun Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, 12 Eylül 2023 tarihinde, 13 yıldır İşbir Elektrik Genel Müdürlüğünü yapmakta olan Burhan ÖZGÜR’ün yerine GM olarak atandı.

TUSAŞ Motor Sanayii TEI (TUSAŞ Engine Industry) - Eskişehir

Savunma sektöründeki duyumlara göre; SSB’nin başına Haluk GÖRGÜN geçtikten sonra, VBO şirketlerinin yönetim kurullarında başkan ve/veya üye olarak görev yapmakta olan Genel Müdürlerin, sadece icradan sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmalarını istedi. Şahsen bunun doğru ve yerinde bir karar olduğuna inanıyorum. 

TEI’in en büyük iki hissedarı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) (%50,5) ve General Electric (%46,2). GÖRGÜN’ün talimatıyla, TEI’nin hem GM’si hem Yönetim Kurulu Başkanı, Rensselaer Polytechnic Institute'den doktoralı Prof.Dr.Mahmut AKŞİT, şirketin YK başkanlığı koltuğunu boşalttı. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, TUSAŞ’ta GMY olarak da görev yapmakta olan, TUSAŞ’ta başarılı çalışmalarıyla öne çıkan, Rensselaer Polytechnic Institute'den doktoralı Prof. Dr. Fahrettin ÖZTÜRK’e 14 Eylül 2023 tarihinde devretti. 

Akşit, halen TEI GM olarak görevine devam ediyor. Öte yandan TEI, geçmişte Mahmut AKŞİT’in babası Mustafa Cevat AKŞİT’in kurucusu olduğu GAYE (Gümüşhaneli Araştırma Yardımlaşma ve Eğitim) Vakfı’nın arka bahçesi olduğu iddia ediliyordu. Özellikle TEI’ye personel alımlarında söz konusu vakıfla bağlantısı olanlara öncelik veriliyor olduğuna ilişkin iddiaların sonu gelmiyor. Bakalım bu konuda Halûk GÖRGÜN ne yapacak, merakla bekliyorum. 

TEI Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Fahrettin ÖZTÜRK

Emekli Tümgeneral Sadık PİYADE, görevi İbraihm TOPÇU'ya devretti

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdürü de Değişti

TSKGV Yönetim Kurulu Başkanı Halûk GÖRGÜN; Vakfın Genel Müdür Vekili olarak görev yapmakta olan Emekli Tümgeneral Sadık PİYADE'nin yerine asaleten İbrahim TOPÇU’nun atanmasını sağladı. TOPÇU, 2018 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile İstanbul Ticaret Odası ortaklığındaki Teknopark İstanbul'un İstanbul'un Genel Müdürlüğünü sürdürüyordu. 

Bu arada, GÖRGÜN; Vakfın yeni genel müdürü TOPÇU’nun Teknopark İstanbul’da boşalttığa koltuğa, ASELSAN'da Kurumsal Yönetim Müdürü olarak görev yapmakta olan Muhammet Fatih ÖZSOY’un oturmasını da ihmal etmedi.

TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.

TUSAŞ Genel Müdür Yardımcılarından bazılarında da değişikliğe gidildi. Daha önce Helikopter Grubunun başına Rensselaer Polytechnic Institute ekolünden gelen Mehmet DEMİROĞLU getirilmişti.

THY kökenli, Michigan Üniversitesi’nden doktoralı Doç.Dr. Selman NAS’ın yerine, ABD’nin Syracuse Üniversitesi’nden doktoralı Prof.Dr. Lokman KUZU 19 Ekim 2023 tarihinde TUSAŞ Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcılığı'na atandı. 

Tramvay ve metro sistemlerindeki yüksek birikimiyle tanınan eski TCDD Genel Müdürlerinden Michigan Üniversite’sinden doktoralı Ömer YILDIZ’ın yerine de, yine aynı tarihte; Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun, Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlayan Mustafa GÜRSOY TUSAŞ İHA GMY olarak atandı. 

ASPİLSAN - Askeri Pil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

ASPİLSAN’da ise Dr. Ebubekir Koç, Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Prof. Dr. Ebru Menşur, Ferhat Özsoy, Ali Zeki Saruhan ve Dr. Mehmet Nurullah Ateş yönetim kurulu üyesi olurken, mevcut yönetim kurulu başkanı Doç.Dr. Ahmet Turan Özdemir ise şirketin genel müdürü olarak atandı.

ASFAT - Askerî Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.

ASFAT; Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden doktoralı, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dr.Celal Sami TÜFEKÇİ’ye bağlı bir kuruluş. 27 Aralık 2023 tarihinde ASFAT’ın yeni Genel Müdürü olarak, yine ASELSAN’dan, SST Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Behçet KARATAŞ atandı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu KARATAŞ, eski TUSAŞ’lı, ASFAT Kurucu Genel Müdürü Esad AKGÜN’den görevi devraldı.

TUBİTAK SAGE - Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü

2018 yılından itibaren TUBİTAK SAGE Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mezunu Gürcan OKUMUŞ da yılbaşı öncesinde görevinden ayrıldığını açıkladı. Zorlu Grubunda yetişen, SAGE’de başarılı bir GM olduğu bilinen OKUMUŞ’un durup dururken SAGE’nin başından ayrılması ya da ayrılmak zorunda kalması sürpriz olarak değerlendiriliyor.

TUBİTAK SAGE Genel Müdürlüğünden ayrılan Gürcan OKUMUŞ

Sonuç

2018 yılında ASELSAN Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak savunma sanayisine adım atan Prof.Dr.Halûk GÖRGÜN, 2023 yılı Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı ve aynı zamanda TSKGV Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. 

Yıldız Teknik mezun olan, New York’taki Rensselaer Polytechnic Institute ekolünden gelen, son beş yıldır ASELSAN’ın tepesindeki en yetkin isim olan Halûk GÖRGÜN, açık bir şekilde savunma sanayisinde kendi ekibini kuruyor. Sektöre damgasını vuruyor. GÖRGÜN tarafından TSKGV bağlısı şirketlerin başına getirilen kişilerde üç kriteri esas almaya çalıştığı anlaşılıyor;

Birincisi, ABD’nin New York şehrinde Troy’daki Rensselaer Polytechnic Institute’da (RPI) yüksek lisans ve/veya doktora yapmış olmak.

İkincisi, RPI eğitimi olmasa bile en azından Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun, doktoralı veya bu üniversitede görev yapmış olmak.

Üçüncüsü, Mümkünse son beş yılında ASELSAN’da yönetici olarak kendisiyle birlikte çalışmış olmak.

Kendi ekibini kurmanın yanında Halûk GÖRGÜN; savunma sanayii şirketlerinin ürün sahibi olmasını ve bunları yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ihraç ederek ülke ekonomisine elle tutulur katkı sağlamaya öncelik vermelerini bekliyor. Bu anlayışa uygun olarak prototiplerle ‘oyalanmayan’, ptototipleri zaman kaybetmeden seri ürüne dönüştürerek savunma ürünleri ihracatına katkı sağlayabilen Genel Müdürleri ve Yönetim Kurulu Başkanlarını şirketlerin başında görmek istediğini değerlendiriyorum. Burada model alınan şirketin, anlayabildiğim kadarıyla, ASELSAN olduğuna inanıyorum. Seri ürün yelpazesi oldukça geniş olan ASELSAN modelini diğer şirketlerin de benimsemesi bekleniyor olabilir. Bu çalışma felsefesine inananlarla, kendisinin ilkelerini benimseyen şirket yöneticileriyle Halûk GÖRGÜN’ün devam edeceğini, diğerlerini devre dışı bırakacağını şimdiden söyleyebilirim. Kanaatimce, devre dışı bırakılacaklar arasında, İsmail DEMİR’in gidişiyle birlikte güç kaybeden Michigan ekolünden gelenler en başa konmuş olabilir. 

Kaynakça:

Vizyonergenç Haber, “TEI, ASPİLSAN ve İŞBİR Yönetimlerine Taze Kan”, 14 Eylül 2023, https://vizyonergenc.com/icerik/tei-aspi-lsan-ve-i-sbi-r-yonetimlerine-taze-kan-1694674320195#:~:text=Ebru%20Menşur%2C%20Ferhat%20Özsoy%2C%20Ali,şirketin%20genel%20müdürü%20olarak%20atandı

SavunmaSanayiST.com, “Ahmet Akyol ASELSAN Genel Müdürü olarak atandı”, 22 Haziran 2023, https://www.savunmasanayist.com/ahmet-akyol-aselsan-genel-muduru-olarak-atandi/

Tolgaozbek.com, “TUA’dan TUSAŞ’a sektörde bayrak değişimi… İşte yeni görevler”, 24 Ekim 2023, https://tolgaozbek.com/haberler/tuadan-tusasa-sektorde-bayrak-degisimi-iste-yeni-gorevler/

MarinDeal, “ASFAT’ın yeni Genel Müdürü atandı”, 29 Aralık 2023, https://www.marinedealnews.com/asfat-a-s-yeni-genel-muduru-atandi/

Savunmasanayiidergilik, “TEI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk oldu”, 13 Eylül 2023, https://savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/TEI-Yonetim-Kurulu-Baskani-Prof-Dr-Fahrettin-ozturk-oldu

AA Haber, “TSKGV'nin yeni genel müdürü Bilal Topçu oldu”, 6 Ekim 2023, https://www.aa.com.tr/tr/gundem/tskgvnin-yeni-genel-muduru-bilal-topcu-oldu/3009439

Dr. Hüseyin Fazla
Dr. Hüseyin Fazla
Tüm Makaleler

  • 03.01.2024
  • Süre : 4 dk
  • 9205 kez okundu

Google Ads