Site İçi Arama

savunma

Çelik Adam’ı Bor İle Güçlendirip, Bor Adam Yapabiliriz

Düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklere sertliklerini arttırmak için bor eklenebilir. Yüksek sıcaklık dayanımlarını arttırmak için östenitik çeliklerde de bulunabilir. Malzeme içerisinde perlit ve ferrit yapıların oluşmasını engelleyerek “SERTLİK ve DAYANIMIN ARTMASINA” neden olur.

Süpermen, yabancı bir dünyada, insanlara benzeyen, teknolojik açıdan gelişmiş bir türün çocuğu olarak doğar. Doğduktan kısa bir süre sonra gezegeni doğal bir felaketle yok olur, ancak Süpermen'in bilim adamı babası felaketi önceden görür ve küçük oğlunu küçük bir uzay gemisiyle Dünya'ya göndererek kurtarır. Gemi başkasını taşıyamayacak kadar küçük olduğundan Süpermen'in ailesi geride kalır ve ölür.

Kal-El, Süpermen, Clark Kent; yabancı bir dünyada, kurgusal Kripton gezegeninde, insanlara benzeyen, teknolojik açıdan gelişmiş bir türün çocuğu olarak doğdu. 

Doğduktan kısa bir süre sonra gezegeni doğal bir felaketle yok olur, ancak Süpermen'in bilim adamı babası felaketi önceden görür ve küçük oğlunu küçük bir uzay gemisiyle Dünya'ya göndererek kurtarır. Gemi başkasını taşıyamayacak kadar küçük olduğundan Süpermen'in ailesi geride kalır ve ölür.

Gemisi, güneşin çok yakınından da geçerek kurgusal Smallville kasabası yakınlarındaki Amerika kırsalına indi. Güneşin yanından geçiş sırasında güneş ışınları Kal El’in kriptonit bünyesini çelik gibi güçlü bir yapıya dönüştürdü. 

Kendisine Clark Kent adını veren çiftçiler Jonathan ve Martha Kent tarafından bulunup sahiplenildi. Clark, inanılmaz güç ve zırh cilt gibi çeşitli insanüstü yetenekler geliştirmeye başladı. 

Evlat edinen ebeveynleri ona güçlerini insanlığın yararına kullanmasını tavsiye etti ve o da suçla mücadele etmeye karar verdi. Kişisel hayatını korumak için renkli bir kostüme bürünür ve suçla mücadele ederken "Süpermen" takma adını kullanır. Clark, hayali Amerikan şehri Metropolis'te yaşıyor ve burada Daily Planet için gazeteci olarak çalışıyor. 

Kal El, çelik vücut yapısından dolayı Çelik Adam olarak da adlandırılır. Kal El’in vücudu demir elementi ile genellikle %0,02 ila %2,1 oranlarında değişen karbon miktarının bileşiminden meydana gelen çelik bir alaşımdır. Şimdi biz bu çelik alaşımını Dünya gezegeninin 5’nolu sihirli elementi Bor ile alaşımlandırarak onun çelikten vücudunu daha ser ve dayanıklı hale dönüştüreceğiz.

Düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklere sertliklerini arttırmak için bor eklenebilir. Yüksek sıcaklık dayanımlarını arttırmak için östenitik çeliklerde de bulunabilir. Malzeme içerisinde perlit ve ferrit yapıların oluşmasını engelleyerek “SERTLİK ve DAYANIMIN ARTMASINA” neden olur.

Bor birçok malzemede alaşım elementi olarak faydalıdır. Sertleşebilirliği artırma etkisinden dolayı çelikte alaşım elementi olarak kullanılır. Sertleşebilirliği artırarak sertlik seviyesini arttırmak için alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklere bor eklenir. Örneğin %18W, %4Cr ve %1V içeren yüksek hızlı kesim çeliklerine eklenen bor, kesme performanslarını artırır.

Borun çelik üzerindeki temel etkisi, borun %0,0010'luk derecesinin çok küçük bir konsantrasyonunda zaten belirgin olan sertleşebilirliğin arttırılmasıdır. Alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklere, sertleşebilirlik yoluyla sertlik seviyesinin arttırılması amacıyla eklenir. Bor, 100 ppm'e kadar küçük boyut derecesinde bile, çok daha büyük miktarda eklenmesi gereken diğer daha pahalı elementlerle aynı sertleşebilirlik artışı etkisini sağlar. Örneğin SAE çeliğe 30 ppm Bor eklenmesi yaklaşık %1Ni, %0,5C, %0,2Mn, %0,12V, %0,3Mo veya %0,4Cr'nin yerini alır.

Şekil 1, bor içeren düşük alaşımlı çeliklerin (13MnCrB5) bor içermeyen çelikle (16MnCr5) sertleşebilirlik eğrilerini göstermektedir.

Şekil 1: Bor çeliğin sertleşebilirliğini etkiler.

Borlu çeliklerin göze çarpan bir özelliği, çok az miktarda bor ilavesiyle bile sertleşebilirliğin artmasıdır.

Borlu çelikler, aşınma malzemesi ve yüksek mukavemetli yapısal çelik olarak çeşitli uygulamalarda kullanılır. Örnekler arasında zımbalama aletleri, maçalar ve bıçaklar, testere bıçakları, araçlardaki emniyet kirişleri vb. yer alır.

Günümüzde araçlarda kullanılan bor çeliği türü son derece yüksek mukavemete sahiptir. Volvo otomobillerinde kullanılan bor çeliğinin akma noktası yaklaşık 1.350-1.400 MPa'dır (196.000-203.000 psi). Bu, ortalama yüksek mukavemetli çelikten yaklaşık dört kat daha güçlüdür.

Bor çeliği; 2002 Porsche Cayenne SUV'un gösterge paneli, 2003 Porsche Boxster'ın arka koltuklarının etrafındaki güvenlik çubuğu, 2003 Porsche 911 Carrera'nın kapı koruma kirişleri gibi araçlarda bulunuyor. 2003 Mercedes-Benz E Serisinin iç sütunları Bor çeliğidir. Volvo muhtemelen en çok bor çeliğini kullanıyor. Bor, 2004 Volvo S40 sedan ve 2005 V50 station wagon'un tampon takviyelerinde ve koruma kirişlerinde kullanıldı. 2003 Volvo XC90 SUV, iç sütunu takviyeleri, sütunları arasındaki tavan kavisi (açılır tavan yoksa) ve iç arka gövde panelleri dahil olmak üzere çeşitli bor çeliği uygulamalarına sahiptir. 1999-2004 S80 ve 2001-2004 V70 ve S60'da ayrıca bor çeliği iç ve dış arka gövde panelleri bulunur.

Kal El’in, yani Süpermen’in yada Çelik Adam’ın vücudu artık; Volvo’nun iç sütun takviyelindeki Bor çeliği kadar sert ve sağlam oldu. Kendisine bundan sonra Çelik Adam değil Bor Adam diyebiliriz.

Çelik Adam, Bor Adam oldu.

Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Araştırmacı Yazar Raif BİLGİN
Tüm Makaleler

  • 26.10.2023
  • Süre : 3 dk
  • 2365 kez okundu

Google Ads