Site İçi Arama

siyaset

“Adam” Yine Kazandı

Milletin tercihine sözün mü var senin diyorsanız haşa, olur mu öyle şey! Sözüm sadece seçim propagandası sırasında iktidarın yaptıklarına, ama benim sözümün ne önemi var ki? Bir oyum vardı, onu da her iki turda da üşenmedim, gittim kullandım. Muhalefet bu sefer sandıklara da sahip çıktığına göre ve millet sayın Erdoğan'ı tercih ettiğine göre kanunen bir beş yıl daha bu ülkeyi yönetecek demektir.

Evet, nihayet bitti bu seçim.

Uzun süredir bu ülke kötü yönetiliyor, yapmayın, etmeyin dememize rağmen seçim almakta üstün meziyetleri olan sayın Erdoğan "Kandil'dekilerle video çekimleri var, ama montaj, ama şu, ama bu" diyerek, iftiralarla, yalanlarla, seçimi bir fetih olarak göstererek, evet kazanmak için her şey mübah diyerek bu seçimi de aldı.

Milletin tercihine sözün mü var senin diyorsanız haşa, olur mu öyle şey!

Sözüm sadece seçim propagandası sırasında iktidarın yaptıklarına, ama benim sözümün ne önemi var ki? Bir oyum vardı, onu da her iki turda da üşenmedim, gittim kullandım.

Muhalefet bu sefer sandıklara da sahip çıktığına göre ve millet sayın Erdoğan'ı tercih ettiğine göre kanunen bir beş yıl daha bu ülkeyi yönetecek demektir.

Bu yazıyı yazarken henüz sandıkların tümü sayılmamıştı, oran Anka Ajansı ekranında %98.94 olarak görünüyordu. Sayın Erdoğan 27 milyon 337 bin 710 oy, sayın Kılıçdaroğlu ise 25 milyon 183 bin 537 oy almış görünüyordu. Dağılım %52.05 - %47.95 olarak görünmekteydi.

Aynı anda Anadolu Ajansı ekranında ise sayım oranı %99.02, sayın Erdoğan 27 milyon 190 bin 435 oy, sayın Kılıçdaroğlu ise 25 milyon 18 bin 415 oy almış görünüyordu. %52.08 - %47.92 olarak görünmekteydi.

Aradaki fark yaklaşık %4 civarında diyebiliriz. 2 milyon 172 bin seçmenin sayın Erdoğan'a daha fazla oy verdiğini söyleyebiliriz.

Kesin sonuçlar açıklandığında daha detaylı analiz yapabilirim, ancak bu tarz analizler önümüzdeki günlerde zaten uzmanlarınca fazlasıyla yapılacaktır.

Peki şimdi ne olacak?

Muhalefet cephesinde bir deprem olacağı kesin. Deprem oldu aslında, şimdi bakalım enkazın altından kim sağ çıkacak?

Millet ittifakı diye bir şey kalmadığı kesin.

Büyük ihtimal muhalefet partileri mecliste elde ettikleri milletvekilleri ile kendi içlerine dönecek ve özellikle ittifaka sonradan katılan partiler elde ettikleri milletvekillerine şükrederek kendi başlarına eğer bir araya gelip mecliste grup kurabilirlerse kendi yollarına devam edeceklerdir.

İttifakın iki büyük partisi ise bakalım ne yapacaklar.

Önümüzdeki yerel seçimleri düşünerek belki şimdilik bu seçimin sonuçlarını kan kusup kızılcık şurubu diyerek içlerine atabilirler.

Olabilir mi? Belki.

Yine de önümüzdeki günler epey hararetli muhalefet içi tartışmalara gebe gibi görünüyor.

***

Sayın Erdoğan ise doğal olarak oldukça mutlu. Şarkı bile söyledi.

Ancak onun işi de o kadar kolay değil. Mevcut politikalarla ülkenin aynı düzende yönetilmesi zor gibi görünüyor.

Muhtemelen en azından ekonomik politikalarda belli bir revizyon yapılması kuvvetle muhtemel bence.

Yeni bakanlar göreve getirilecek ve şu ana kadar yürütülen politikalara bir şekilde devam edilecektir.

Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Seçimlerin hepimize hayırlı olması dileklerimle.

Moskova'dan herkese sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 29.05.2023
  • Süre : 3 dk
  • 758 kez okundu

Google Ads