Site İçi Arama

strateji

Geleceğimize Yön Veren Enerji Stratejimiz Nasıl Olmalıdır?

Büyük çaplı siber saldırılar ile elektrikler tamamen kesilebilir. Düşünün; Ankara'da siber saldırı ile aniden elektriklerin kesildiğini ve uzun süre enerji olmadığını.

Günümüzde en gerekli ve insanlığın olmazsa olmazıdır enerji.

Gelişen dünyada enerji ihtiyacı giderek artmaktadır. Kullandığımız aletler, cihazlar enerjiye muhtaçtır. Teknolojinin hammaddesidir enerji. Bazen farkında olmadan unutuyoruz, elimizdeki telefonun, izlediğimiz televizyonun, kullandığımız araç gereç ve hatta elektrikli araçların enerji olmadan bir işe yaramayacağını. Tüm dünyanın geleceği enerjiye bağlıdır ve günümüzde dünyadaki savaşların gerçek nedeni enerjiye sahip olmak içindir.

Gelecek on yıl içinde bu talep dünyada giderek artacaktır, çünkü teknoloji her geçen gün gelişmekte ve enerjiye talep artmaktadır. Belki de on beş yıl sonra siber saldırlar ile savaşlar yapılacak ve ilk hedef de enerji üretim tesisleri ile iletim hatlarına olacaktır. Büyük çaplı siber saldırılar ile elektrikler tamamen kesilebilir. Düşünün; Ankara'da siber saldırı ile aniden elektriklerin kesildiğini ve uzun süre enerji olmadığını. Jeneratörler, aküler bir yere kadar. Telefonunuzun şarjı biter, iletişim durur, trafik alt üst olur. Kısaca hayat felç olur.

Bu durum bir gün gerçekleşecek. Ankara da değil de belki başka bir yerde.

Bunun için tedbirler alınmalı, stratejik devlet kurumları böyle bir durum için hazırlıklı olmalı.

Böyle bir durumun olasılığını çok düşündüm. Bir enerji santraline saldırı olsa, bu santralin beslediği bölge enerjisiz kalacak. Böyle bir durum yaşamamak için ne yapmalıyız diye çok düşündüm.

Yerel santraller yapmalıyız. İlçeye göre vilayete göre bağımsız ve yeterli kapasitede. Hatta bu santralleri gizlemeliyiz. Bu duruma çok kafa yordum.

Ve;

Hammaddesini kendisi üreten ve az miktardaki atıklarının sağlık sektöründe kullanılacağı bir enerji üretim tesisi projesi yaptım. Her ilçeye, her ile yetecek kapasitede bu tesislerden kuralım ve iletim hatlarını iptal edelim. Stratejik devlet kurumlarının altına da bu tesislerden kuralım, yeraltında dağların altında olsun bu tesisler. Geleceğimizi enerji konusunda garantiye alalım. Karanlıkta kalmayalım.

İsterseniz şimdi sakince bir oturun ve 72 saat boyunca hayatınızda hiç elektrik olmadığını, elektrik olmazsa ne yapacağınızı düşünün.

Araştırmacı Yazar  Emin HOCA
Araştırmacı Yazar Emin HOCA
Tüm Makaleler

  • 04.06.2024
  • Süre : 2 dk
  • 156 kez okundu

Google Ads