Site İçi Arama

tarih

18 Mart Vatan Size Minnettardır

Ölüm muhakkaktı onlar için. Geri dönemeyeceklerini bile bile gittiler. Her aileden şehitlerin verildiği Çanakkale’de kanlarıyla, canlarıyla destan yazdılar, tarihin akışını değiştirdiler. Çanakkale’yi geçilmez kıldılar.

1915 yılının Mart ayında, daha küçük yaşta eli silah tutan çocuklar, liselerde okuyan 18’ine bile girmemiş delikanlılar, üniversitelerde okuyan hayatlarının baharındaki 20’lik gençler, doğu, batı, kuzey, güney demeden, yurdun her yanından, bu güzel vatanı emperyalistlere karşı savunmaya gittiler. 

Üstelik ölüm muhakkaktı onlar için. Geri dönemeyeceklerini bile bile gittiler. Her aileden şehitlerin verildiği Çanakkale’de kanlarıyla, canlarıyla destan yazdılar, tarihin akışını değiştirdiler.

Çanakkale’yi geçilmez kıldılar. 

Mustafa Kemal liderliğindeki TBMM ordusunun, İstiklal harbiyle emperyalist dünyaya karşı yazdığı destanın önsözü oldular. 

Başında milli olan iki bakanlığa çağrımdır. Mümkün olduğunca tüm öğrencileri ve Mehmetçikleri Çanakkale ve Polatlı’ya yani son destanların yazıldığı Türklüğün kabelerine götürün. Tarih bilinci, kahramanlık, vatanseverlik, ölümü hiçe sayma nedir görsünler, bu cumhuriyetin kanla, irfanla nasıl kurulduğunu anlasınlar, gerçek ve kurgu destanları ayırt edebilsinler. 

Çanakkale Destanı’nı kanlarıyla yazan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımız;

Onların peşinden gözünü kırpmadan ölüme koşan tüm şehit ve gazilerimiz;

Sizlerin nezdinde bu ülke, bu millet ve bu bayrak için canını veren tüm şehitlerimiz;

Vatan, millet, devlet, kısaca bu ülkenin tüm bileşenleri size minnettardır.

Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Doç.Dr. Ersoy ÖNDER
Tüm Makaleler

  • 18.03.2023
  • Süre : 2 dk
  • 1161 kez okundu

Google Ads