Site İçi Arama

tarih

Çanakkale Geçilmez

Bir hüzün kaplar içimi, onca can gitmiş, hey on beşli on beşli bile bu hüznün bir yansımasıdır, Çanakkale içinde aynalı çarşı bile bir yansımasıdır o hüznün.

Her yıl 18 Mart’larda içimi farklı farklı duygular sarar. 

Bir yandan büyük bir gurur duyarım geçmişimizle.

Diğer yandan minnet duygusu kaplar içimi atalarımıza, dedelerimize. Nusret Mayın Gemisi’nin kahraman kaptanı Tophaneli Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’e minnet duyarım.

Gazi’ye de minnet duygusu kaplar içimi, Mustafa Kemal Atatürk ve onun stratejik zekâsı, minnetle birlikte gurur ötesinde duygular hissettirir bana.

Sonra bir hüzün kaplar içimi, onca can gitmiş, hey on beşli on beşli bile bu hüznün bir yansımasıdır, Çanakkale içinde aynalı çarşı bile bir yansımasıdır o hüznün. 

Bir yandan da sevgi ile karışık kararlılık kaplar içimi, vatan sevgisi! 57’nci alay ve “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” zaten bunun zirvesidir.

Bu vatan sevgisi karşısında hiçbir şey duramaz!

Sonra bir acıma kaplar içimi, Anzaklar onca uzaklardan gelmişler, 8709 Avustralyalı, 2721 Yeni Zelandalı genç ne uğruna olduğunu bilmeden can vermiş Gelibolu’da. Kaç düşman canı gitmiş, kaç gemi kaybetmiş düşman boğazda.

????〰➰〰????

Sonra bir de kızgınlık kaplar içimi!

Onca büyük zafer kazanmışız, onca canımız gitmiş o zaferi kazanabilmek için, kahramanlıkları, fedakarlıkları, “şüheda fışkıracak, toprağı sıksan, şüheda” demiş Mehmet Akif Ersoy, Gelibolu onun bu dizelerinin kaynağı olmuş belki de.

Kızgınlık hissederim, çünkü gücü ile bükemediği bileği başka türlü bükmüş o düşman ve geçmiş yine de Çanakkale boğazından, demirlemiş İstanbul’a, sarayın karşısına gemilerini.

Evet geldikleri gibi gitmişler. Ancak onca kan akmış olmasına rağmen tahtta oturanlar engel olamamışlar, diz bükmüşler düşmana.

İşte buna kızarım kendi kendime, bazen sen canını verirsin, kanını akıtırsın, sonra birileri gelir, senin onca fedakarlığını hiçe sayarak izin verir Çanakkale’nin geçilmesine.

Evet, Çanakkale geçilmez deriz, ama kendimizi kandırırız, gerçekte geçilmiştir Çanakkale zamanında.

Tüm Çanakkale şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Moskova’dan sevgi ve saygılarımla

Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Araştırmacı Yazar Deniz BURSALIOĞLU
Tüm Makaleler

  • 18.03.2024
  • Süre : 3 dk
  • 476 kez okundu

Google Ads