logo

Makalelerinizi bugün paylaşmaya başlamanız için yeni nesil blog sitesi, strasam.org

STRASAM.ORG

Sitemizde yazar olmaya ne dersiniz ?

STRASAM.ORG, strateji, siyaset, savunma, ekonomi, tarih, hukuk, uluslararası ilişkiler, NATO, çevre ülkeleri vb. alanlara yönelik yapılan araştırma ve analizleri yayımlamak maksadıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Başvuru Yap

Türkiye

Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 87/4, 06900 Çankaya/ANKARA

Ara: +90 531 278 24 12

[email protected]
yazar-resim

Prof. Dr. Ali Poyraz GÜRSON

Yazar | STRASAM.ORG

Biyografi

1984 yılında Kara Harp Okulu’na girdi. 1988’de mezun oldu. Topçu subayı olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde ve sınır ötesinde görev yaptı. Görevini sürdürürken bir yandan da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Balkanlar Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri konulu yüksek lisansını 1999 yılında tamamladı. Binbaşı rütbesinde iken, Silahlı Kuvvetlerdeki görevinden ayrıldı. 2004 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde markalaşma üzerine çalışarak doktorasını tamamladı. Siyasi tarih, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi her zaman çalışmalarında önemli yer tuttu. 2008'de Atılım Üniversitesinde ders vermeye başladı, 2015'te Nişantaşı Üniversitesinde Siyaset Bilimi alanında Doçent oldu. 2020'de siyasi tarih alanında profesörlüğü onaylandı. Halen Kocaeli Üniversitesi İİBF UA İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. İtalya’da Trento Üniversitesinde on yılı aşkındır öğretim üyesi olarak çalışıyor. Mesleki geçmişini askerlik, akademi ve yurtdışı olarak üç farklı alanda yürütmüştür. İran ve Suriye üzerine kitapları bulunmaktadır.

[email protected]

Yazmış olduğu tüm makaleler

ua-iliskiler

Uzakdoğu'daki Yeni Jeopolitik Ortam ve Türkiye

ABD Çin i çevrelemek ve Pasifik te güçlenmek için Avustralya ve İngiltere ile AUKUS u kurdu. Bu ABD nin Güney Çin denizi ve Pasifik te Çin e ...