Site İçi Arama

yazar-resim

Prof.Dr. Ulvi KESER

Yazar | STRASAM.ORG

Biyografi

Kıbrıslı bir Türk olarak 9 Eylül 1961 tarihinde Anamur/Mersin’de doğmuştur. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini sırasıyla A. Üniversitesi (Lisans), Gazi Üniversitesi (Yüksek Lisans), D. Eylül Üniversitesi (Doktora) ve Girne Amerikan Üniversitesi (İkinci Doktora)’nde almıştır. Birinci doktora tez konusu (Siyasi Tarih alanında) “1955–1963 Kıbrıs’ta Yeraltı Faaliyetleri ve Türk Mukavemet Teşkilatı”, ikinci doktora tez konusu (İletişim ve Medya Yönetimi alanında) “Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde İletişim ve Sancak Radyoları 1955-1974”başlıklı çalışmadır.

Çalışma, uzmanlık ve ilgi alanı Kıbrıs, Yunanistan ve Akdeniz’dir. Bugüne kadar yayımlanmış ve editörlüğünü de yaptığı toplam 81 kitabı, 1 tercüme kitabı, basım aşamasında 9 kitabı, yazımı tamamlanmış 14 kitabı, yurtiçi ve yurtdışında ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuş ye yayımlanmış çok sayıda araştırması ve makalesi bulunmaktadır.

Anamur bölgesi Toros Yörükleri konusunda halkbilim araştırmaları da yapmakta olan Keser özellikle Kıbrıs konusunda son derece zengin bir arşiv ve koleksiyona sahip olup “Kıbrıs’ta Türk Mücadelesi”, “Kıbrıs Türk Posta Tarihi, Filatelide Rum Propagandası”, “Kıbrıs’ta BM (UNFICYP) Faaliyetleri”, “Kıbrıs’ta Askeri Posta ve Askeri Faaliyetler”, “Selanik'ten Dolmabahçe'ye Mustafa Kemal Atatürk”, “Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Sansür”,  “BM ve NATO Operasyonlarında Denizaşırı Türk Askeri Posta Faaliyetleri”arşiv ve koleksiyonlarıyla yurtiçi ve yurtdışında ülkemizi temsil etmiş ve ödüller kazanmıştır. “Kıbrıs Türk Posta Tarihi”isimli koleksiyon bugüne kadar toplam 56 ödül almıştır.

Ayrıca Milli Düşünce Merkezi Milli Strateji Enstitüsü, ANKA Strateji Enstitüsü, Diplomasi Araştırmaları Derneği, KKTC Dış Türkler Vakfı Danışmanlığı, Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (SAREN), Genelkurmay Başkanlığı SAREM Danışmanlığı, Atılım Kıbrıs Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, UKÜ-AKKA (Akdeniz ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi), GAÜ Cyprus Research Center, KAÜ Yakındoğu Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi, KAÜ Kıbrıs Tarihi ve Edebiyat Araştırmaları Merkezi ve KAÜ Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü yapmıştır. Ulvi Keser ayrıca Uluslararası PADI İlk Yardım, PADI Batık Dalışı ve PADI Sualtı Fotoğrafçılığı brövelerine sahip bir balıkadamdır. Ulvi Keserhalen GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanıdır. Nuran Keser’le evli olup Hazel ve Asporça Melis isimli iki kız, Fatih Uğur isimli bir erkek ve Kıvanç Ata isimli torun sahibidir.